Čtvrtek, 30. listopadu 2023
spot_img
DomovPSYCHOLOGIE | MOTIVACEMOTIVACEWewnętrzna pewność siebie - 3 klucze

Wewnętrzna pewność siebie – 3 klucze

Wewnętrzna pewność siebie – 3 klucze

Motywacją i rozwojem zajmuję się już od kilku lat i największą rzeczą, jakiej się nauczyłem – jest to, że kluczem do wszystkiego jest wewnętrzna pewność siebie.

Istnieją wszelkiego rodzaju strategie, sposoby myślenia, wzorce zachowań i praktyczne wskazówki, jak poprawić swoje życie i poczuć się lepiej ze sobą, ale wszystkie są zbędne, jeśli nie ma podstaw. Tym fundamentem jest prawdziwy ty, ty, o którym w głębi duszy wiesz, że jesteś. Sztuką jest to, że wymaga zaufania…

 

1. Poznaj swoje wartości

Wartości osobiste są moją wielką pasją i czasem daję się ponieść emocjom, kiedy o nich mówię. Nie przepraszam za to – są jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz o sobie wiedzieć i są niezbędne do uzyskania prawdziwej wewnętrznej pewności siebie. Twoje wartości są w tobie tysiąc metrów pod ziemią, w samym centrum tego, kim jesteś i są dla ciebie budulcem, fundamentem. Wartość to coś w tobie, w innych lub na świecie, co jest dla ciebie najważniejsze i może obejmować takie rzeczy jak szacunek, postęp, rodzina, zabawa, przyroda, osiągnięcia lub wolność.

Dlaczego niektórzy ludzie i sytuacje sprawiają, że czujesz się zły, sfrustrowany, zdemotywowany lub przygnębiony? Dzieje się tak, ponieważ jedna lub więcej z twoich wartości jest zaprzeczana lub tłumiona  – i doświadczasz tego jako negatywnego doświadczenia, ponieważ zaprzecza to fundamentalnej części tego, kim jesteś.
Znasz te chwile, kiedy czułeś się naprawdę żywy, niesamowity lub tętniący życiem? Są to chwile, w których jedna lub więcej z twoich wartości jest szanowana, a możesz osiągnąć więcej, żyjąc zgodnie z nimi.

Wszystkie twoje wartości należą do ciebie i bez względu na to, co się stanie, nikt nigdy nie może ich odebrać. Możesz mieć do nich absolutne zaufanie, ponieważ są tam przez cały czas i tylko czekają, aż je zauważysz i użyjesz. Kiedy poznasz swoje wartości, możesz zacząć dokonywać wyborów i dostosowywać swoje życie wokół nich. To takie proste i niesamowite, ponieważ tak naprawdę oznacza to, że pozwalasz temu, kim jesteś, żyć w prawdziwym świecie.

 

2. Zaufaj sobie

Ludzie spędzają zbyt dużo czasu na szukaniu znaków, że postępują właściwie lub że są na właściwej ścieżce. Czasami otrzymujemy to, słysząc, że dobrze sobie radzimy w pracy, czasami może to być zachęta od przyjaciela lub ukochanej osoby, a czasami otrzymujemy tę informację zwrotną, widząc, jak rośnie nasze bogactwo materialne lub dobytek.

Ale zamiast patrzeć na zewnątrz w poszukiwaniu tych znaków, co powiesz na spojrzenie od wewnątrz na to, co sobie mówisz? Co powiesz na zaufanie sobie, że zrobisz najlepszą rzecz i dokonasz świetnych wyborów? A może zaufać własnym spostrzeżeniom i skorzystać z własnej intuicji? Widziałem, jak te pomysły przerażają ludzi, a wiesz dlaczego? Ponieważ sprawia, że ​​jesteś odpowiedzialny za to, co otrzymujesz. Jeśli ufasz sobie bezgranicznie i dokonasz złego wyboru, nie możesz winić nikogo innego.

Ale faktem jest, że wszyscy popełniamy błędy i wszyscy będziemy je popełniać. Więc jak by to było, gdybyś mógł ufać sobie, że poradzisz sobie ze wszystkim i ufać sobie, że nadal będziesz dokonywać wyborów, które dobrze ci służą — nawet jeśli czasami coś schrzanisz? To jest rodzaj zaufania, o którym mówię, i to jest autentyczna wewnętrzna pewność siebie.

Zacznij od wsłuchania się w siebie i zwrócenia uwagi na to, co podpowiada Ci intuicja. Bądź świadomy tego cichego głosu w tobie lub tych reakcji jelitowych i fizycznych odczuć, które otrzymujesz i zwracaj uwagę na to, co ci mówią. Ufaj sobie w podejmowaniu decyzji, ufaj sobie w dostosowywaniu się i ufaj, że jesteś wystarczająco dobry, aby mieć, robić lub być kimkolwiek zechcesz. Prawdziwa pewność siebie nadejdzie. Szczęście było, jest i zawsze będzie w tobie.

 

3. Ćwicz mięśnie

Pewność siebie to mięsień i jak każdy mięsień potrzebujesz go ćwiczyć, aby się nie kurczył i nie zanikał. Problem polega na tym, że w przeciwieństwie do bicepsów lub pośladków, które mają tendencję do pozostawania w tym samym miejscu, trudniej jest znaleźć mięsień pewności siebie. Jak rozwijasz bicepsy lub ujędrniasz pośladki? Wykonując ćwiczenia, które mają na celu pracę tego mięśnia przez pewien czas, aż zobaczysz wyniki, których szukałeś.

Tak samo jest z pewnością siebie. Powiedzmy, że jesteś człowiekiem, który nie podejmuje zbyt wiele ryzyka, osobą, która każdego dnia robi to, co trzeba, i robi to dobrze, ale tak naprawdę się nie rozciąga. Możesz odmówić sobie zrobienia czegoś, ponieważ jest to zbyt przerażające lub ponieważ myślisz sobie „nie jestem wystarczająco dobry”, „nie jestem tym, kim jestem” lub „i tak naprawdę tego nie chcę”. Takie osoby żyją w ramach tego, co znają i co im bezpiecznie i komfortowo. Im mniej ryzyka podejmują, tym mniej muszą być pewni siebie, a tym samym mniej pewni siebie się stają.

Aby pracować nad swoją pewnością siebie, powienieneś być przygotowany na podejmowanie ryzyka — dużego lub małego. Bądź chętny do poszerzania horyzontu i pójścia w nieznanym kierunku, aby spróbować czegoś nowego lub spróbować czegoś w nieco inny sposób. Otworz się na otaczające Cię możliwości i tego, co wiesz, co robisz i kim jesteś. Im bardziej jesteś otwarty na ryzyko, możliwości, tym bardziej musisz być pewny siebie, a więc tym większą pewność siebie rozwiniesz.

To twój mięsień pewności siebie – pytanie brzmi, co zamierzasz zrobić, aby go ćwiczyć?

Polecam Ci również artykuły, które napisałem jakiś czas temu w podobnej tematyce:
https://santamedicina.pl/16-wskazowek-jak-osiagnac-sukces/
https://santamedicina.pl/badz-szczesliwy-jak-tylko-chcesz/
https://santamedicina.pl/cykl-przemocy-4-kroki-do-lepszego-zycia/

Mateusz Pruszowski
Mateusz Pruszowskihttps://mateuszpruszowski.com
PHD Psychologie, MSc Strategic Management, chemický inženýr, naturopat, numerolog, student čínské medicíny, totální biologický konzultant. Autor blogu SantaMedicina.pl a 7 knih. Tvůrce inovativní metody – Psychobodylogy®. Terapeut, aktivní podnikatel, lektor, motivační řečník.

OBLÍBENÝ

Co jsou runy? Runová abeceda, použití, význam

Co jsou runy? Runová abeceda, použití, což znamená Runy znamenají tajemství. Úzce souvisí s podvědomím. Jejich historie, i přes mnoho složitostí, říká, že v dávných dobách...

Co je Kambo? Duchovní význam, použití a výhody Sapo

Co je to obřad Kambo? Duchovní význam, použití a výhody SAPO Kambo, které také známe jako Sapo, si získává uznání a oblibu v mnoha regionech...

Totální biologie – co to je a jak pomáhá Recall Healing?

Totální biologie – co to je a jak pomáhá? Výhody a nevýhody Recall Healing Total biology je relativně nový směr v alternativním přístupu k nemocem a...

Techniky relaxace mysli. 10 způsobů, jak se uklidnit

Techniky relaxace mysli. 10 způsobů, jak se uklidnit V dnešním světě se málokdo z nás zaměřuje na opravdové uvolnění mysli. Pořád se za něčím honíme, pokud ne...
spot_img

NÁHODNÉ ČLÁNKY

cs_CZČeština