środa, 27 września, 2023
spot_img
Strona głównaEZOTERYKA | ŚWIADOMOŚĆCzym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie

Runy oznaczają tajemnice. Są ściśle związane z podświadomością. Ich historia pomimo wielu zawiłości mówi, że w epoce starożytności plemiona germańskie i nordyckie korzystały z nich w celu nawiązywania kontaktu z różnego rodzaju energiami, które mogły wspomóc dane osoby w podejmowaniu decyzji bądź ostrzec przed niebezpieczeństwem. Co ciekawe, ich zastosowanie nawet w dzisiejszych czasach się nie zmieniło. Mogą kojarzyć się nam magicznie i jest to skojarzenie jak najbardziej trafne. Runy mają w sobie moc, która pomaga nam często zrozumieć swoje odczucia względem jakiegoś zadania bądź pytania. Nie ma z góry narzuconego tworzywa, z jakiego powinno się je wykonywać. Najważniejszy jest symbol.

ALFABET RUNICZNY

Alfabet runiczny posiada wiele swoich wcieleń, ale najpopularniejszym i najlepiej znanym jest Futhark, którego nazwa wywodzi się z pierwszych sześciu liter alfabetu: Fehu – Uruz – Þurisaz – Ansuz – Raido – Kenaz. Zawierał on 24 podstawowe runy, które uporządkowano w trzech grupach po osiem w każdej.

Pierwsza z nich nazywa się Freya (początkiem jest Frehu, a końcem Wunjo). Zawiera się w niej opis stworzenia i przypisania zasad funkcjonowania Wszechświata. Można opisać to na podstawie dwóch żywiołów, wody i ognia, od których wszystko się zaczęło.

Druga z kolei nosi nazwę Hagal (początek to Hagalaz, a końcem Sowilo). Odnosi się ona do kolejnego momentu w cyklu ewolucji. Chodzi o spotkanie się ze sobą chaosu z destrukcyjną potęgą. Ich zadaniem jest nieustanna walka ze sobą, której owocem jest rozwój. Siły te próbują wprowadzić nierówność wśród tego, co poukładane i statyczne w kosmosie.

Trzecia ósemka nazywa się Tyra (początkiem jest Tiwaz, a końcem Othala). Te Runy odnoszą się do każdej siły, która została wydana ludzkości. Stanowią one zestaw narzędzi o mocy transformującej, a ich zadaniem jest wysyłanie informacji na temat kondycji danej osoby.

Alfabet runiczny

 

RUNY – UŻYCIE

Można by uznać, że ta stara energia towarzysząca tematowi Run nie dotyczy już nas personalnie. Rzeczywiście ich historyczne konotacje mogą wydawać się nieco nieadekwatne do teraźniejszości, choć takie stwierdzenie jest mimo wszystko bardzo błędne. Możesz skorzystać z energii Run w celu rozwiązania swoich problemów, wskazania odpowiedniej ścieżki. Mogą okazać się pomocne w sytuacji, gdy będzie brakować nam w jakimś temacie pewności. Mają moc rozjaśniania i precyzowania tego, co wydaje nam się niezrozumiałe. Nie przepowiadają przyszłości i nie podają precyzyjnych odpowiedzi. Można więc uznać, że Runy są niczym szepty, sugestie, na które odpowiedź będzie musiała znaleźć podświadomość pytającego.

Niezwykle ważna jest pamięć o tym, że Runy nie stawiają przed nami ostatecznego scenariusza, jedynej pewnej drogi. Przyszłość jest elastyczna i zależy od zmian, jakie poczyna dana osoba. Każda droga jaką podążasz, ma szansę być zmieniona, tylko wtedy gdy usiądziesz za sterami swojego życia i pokierujesz nim w inną stronę.

Runy użycie

 

KOMUNIKACJA RUNICZNA

Twoja komunikacja z Runami zależy głównie od twojego wstępnego stanu. Aby nawiązać kontakt z nimi, potrzebujesz wyciszyć umysł i rozluźnić ciało. Chodzi o wprowadzenie się w stan, w którym jesteś w pełni skupienia na pytaniu, jakie planujesz zadać. Kolejnym krokiem jest wezwanie tych, którzy poprzez modlitwę bądź anielską moc, będą towarzyszyć i prowadzić nas przez odczytywanie.

Kiedy te czynności zostały już wykonane, należy ułożyć na wybranej przez siebie powierzchni, materiał, na który będziemy układać wylosowane Runy. Może nim być ulubiona ściereczka, ręcznik, obrus, cokolwiek, co jest dla ciebie ważne bądź atrakcyjne.

Zaczynamy. Dana osoba losuje jedną Runę i układa ją na tkaninie. Jej zadaniem jest następnie przeanalizowanie jej znaczenia. Z biegiem czasu można próbować wylosować kilka symboli i zajmować się odczytem ich wszystkich.

 

 

RUNY – ZNACZENIE

1. FEHU

Runa FEHU

Jest to pierwsza Runa w Futharku, należąca do pierwszej z wcześniej wspomnianym grup. Każda z nich odpowiada za inną sferę. Ta pierwsza skupiona jest na początkach wszystkiego, na kreacji Wszechświata, usystematyzowaniu jego działania.

Fehu jest symbolem ognia, który swoje miejsce odnajduje jako nieodłączny element ewolucji. Ta Runa skupiona jest na dobrobycie, powodzeniu oraz materii. Mówi się o niej często w kontekście porządku. Opiekunem jej jest Frey, czyli Bóg szczęścia, bogactwa i płodności.

Fehu wspiera proces bogacenia się, sięgania po swoje marzenia, zdobywania ważnych dla siebie osób i sytuacji. Ten symbol przyciąga do nas esencję szczęścia, jednocześnie rezonując z energią pieniężną i rozwojową. Warto pamiętać, że bogactwo nie zawsze odnosi się do tego, co posiadamy fizycznie, ale również do tego, co trzymamy w swoim wnętrzu. Można zatem zauważyć, że Fehu okaże nam wsparcie na płaszczyznach zewnętrznych i wewnętrznych.

Symbol tej Runy najlepiej wpisze się w osoby, które angażują swoją energię z pola obfitości braku. Strach przed tym, co może umknąć, sprawia, że minimalizuje się wszystko to, co mamy bądź potencjalnie moglibyśmy mieć. Fehu pomoże takim osobom w wejście w wibrację obfitości pełni. Kiedy trzymamy ten symbol przy miejscu, w którym pracujemy, wydeptujemy sobie mimowolnie ścieżkę do osiągnięcia sukcesu. Ta Runa oznacza spełnienie nie tylko zawodowe, ale również romantyczne czy duchowe.

Fehu wzmacnia nasze poczucie dobrobytu, pokazuje nam naszą wartość i silnie rezonuje z czakrą podstawy.

Kiedy energia tej Runy pozostaje zablokowana tworzy się ogrom cierpienia. W społeczeństwie i ważnych dla nas relacjach tworzy się emocja zazdrości, przez którą mierzymy się z ciągłymi stratami oraz problemami rodzącymi się pośrodku niczego. Kiedy korzystamy z symbolu Fehu, jesteśmy w stanie uczyć się radzenia sobie z impulsami, ćwiczenia cierpliwości oraz radzenia sobie z porażkami. Taki symbol, który pozostaje w pozycji odwróconej oznacza niespodziewane wydatki, poczucie niewystarczalności. Taka energia jest jednak tylko ostrzeniem, abyśmy skupili się na sobie i nie mieszali w cały nadchodzący do nas chaos.

 

2. URUZ

Runa URUZ

Jest to druga Runa w Futharku, należąca do pierwszej z wcześniej wspomnianym grup. Każda z nich odpowiada za inną sferę. Ta pierwsza skupiona jest na początkach wszystkiego, na kreacji Wszechświata, usystematyzowaniu jego działania.

Symbol tej Runy wyrażany jest za pomocą litery „U”. Uruz związana jest nieodłącznie poprzez tłumaczenie z Bawołem bądź Turem, czyli potężnym zwierzęciem mocy, które emanowało ogromnej siły.

Runa Uruz najlepiej rezonuje z tymi, którzy mają w sobie kreatywny potencjał oraz zasoby na to, by móc realizować większe bądź mniejsze cele. Jej moc dotyczy równowagi między tym, co związane z duchem, a tym co związane z ciałem. Wyraźnie zwraca uwagę na fakt, że tylko balans może wspomóc nas w osiągnięciu największej mocy. Uruz tyczy się siły, ale nie pracoholizmu. Ta Runa udowadnia, że można spełniać wielkie marzenia, nie urabiając się po kokardę. Z pewnością taki potencjał okaże się atrakcyjny, dlatego w celu wykorzystania go, zastanów się, gdzie najbardziej go potrzebujesz.

Jest to symbol niezależnych jednostek, które pragną iść w życiu własnymi ścieżkami, choćby mieli iść pod prąd. Runa Uruz może okazać się opiekunem, który ochroni nas przed stanami lękowymi, obfitością braku, momentami, w których stoimy przed impulsywnymi, często bezsensownymi decyzjami. Można powiedzieć, że ten symbol stanowi swego rodzaju aktywator odwagi, który pozwala nam przezwyciężać trudności.

Jej energia skupiona jest również na regeneracji organizmu, wewnętrznym uzdrawianiu, wzmacnianiu. Uruz pomoże ci przekuć słowa w czyny i zapoczątkować sprzyjające cykle zdarzeń. Jest niczym swój własny symbol, Tur – nieuznający odmiennego zdania, pełen siły, potęgi i świadomości kierunku, w jakim chce zmierzać.

Kiedy Uruz zaczyna występować w pozycji odwróconej, oznacza to zupełnie odwrotne uczucia niż w jego pozycji prostej. Takie osoby mogą doświadczać wtedy poczucie bycia pod czyjąś dyktaturą, w stanie chronicznej bezsilności. Kiedy czujesz, że opadasz z sił, brakuje ci inspiracji, motywacji, a twoja energia jest ewidentnie zaburzona, znajdź czas dla siebie. To ważne, abyś sprawdził swój stan zdrowia pod kątem medycznym i rozpoczął praktyki bycia ze sobą, bycia w sobie – np. medytacja. Ona ma niezwykle pozytywny wpływ na wprowadzenie balansu energetycznego.

 

3. THURISAZ

Runa THURISAZ

Jest to trzecia Runa w Futharku, należąca do pierwszej z wcześniej wspomnianym grup. Każda z nich odpowiada za inną sferę. Ta pierwsza skupiona jest na początkach wszystkiego, na kreacji Wszechświata, usystematyzowaniu jego działania.

Ta Runa skupia się na przejęciu kontroli nad swoim życiem i odnalezieniu swojego celu. Jej moc bezpośrednio związana jest z siłą obronną. Dotyczy ona zarówno tego, co dobre jak i tego, co złe. Można to sobie zwizualizować za pomocą wojny i pokoju. Energia Runy Thurisaz może być modyfikowana za pomocą intencji danej osoby.

Ta Runa jest swoistym katalizatorem, który odpowiada za uwolnienie indywidualnego potencjału. Chodzi w niej o pobudzenie w sobie kreatywności. Dzięki niej możemy mieć wgląd w to, co nie działa, co nie funkcjonuje w symbiozie z nami i w efekcie nam nie służy. Thurisaz usuwa toksyczności z naszego życia za pomocą prawdziwego ognia, który zawiera się w płomieniu tejże Runy. Wskazuje ona na konflikt między tym, co znane, a tym, co nowe.

Thurisaz pomaga nam dojść do esencji nas samych, czyli planu naszej duszy. Właśnie on umożliwia nam decydowanie o nas z pozycji świadomości i własnych pragnień. Ta Runa nierozerwalnie związana jest z dążeniem do swoich celów, a także systematycznym oczyszczaniem siebie z wszelakich emocji. Chodzi o to, że skumulowane w nas różne odczucia (często niewyrażone) są powodem naszych niższych wibracji i niezadowolenia.

Thurisaz pragnie, abyśmy przekonali się do jednej z najważniejszych życiowych nauk, czyli do nauki na własnych błędach. Mówi również o tym, że rozwój jest w stanie zaistnieć tylko poprzez sytuacje niewygodne, a czasami nawet przykre i pełne cierpienia. Obrona przed emocjami zatem ma sens tylko wtedy, gdy pragniemy stać w miejscu. Kiedy decydujemy się na doświadczanie, rozwijamy się, dajemy sobie pole do transformacji. Można powiedzieć, że Thurisaz uświadamia nam, że po burzy zawsze wychodzi słońce.

Jeśli potrzebujesz wsparcia na polu walki z przeciwnościami losu, możesz użyć tej Runy w celu obrony. Może stanowić twój troskliwy amulet bądź tarczę, która nie zatrzyma cię nawet w chwili zawahania.

Thurisaz jest energią, która informuje cię o miłości, a czasami o kłopotach w niej. Może zwiastować problemy czy wszelkie kryzysy. Jej największa moc tkwi jednak w mądrości transformacji. Chodzi o to, że każdy kryzys jest okazją do rozwoju wewnętrznego.

Thurisaz może okazać się pomocny przede wszystkim w momencie, gdy zastanawiasz się, czy plan, który realizujesz, jest tak właściwie twój. Często zdarza się tak, że nie wiedząc nic o sobie, godzimy się na współprace, które w żadnym stopniu nie są nasze. Kiedy Runa występuje w pozycji odwróconej może próbować przestrzec nas przed deficytem finansowym czy mentalnym chaosem. Zachęca nas do wsłuchania się w język naszego serca – nawet w momencie życiowej przegranej. Osoby, które wylosują Thurisaz w pozycji odwrotnej, powinny zastanowić się nad tym, co im nie służy. Szczególnie skupić się na niezdrowych nawykach, a może nawet nałogach. Ta Runa może mówić o nieszczęściu, agresji bądź po prostu gorszym okresie w życiu danej osoby.

 

4. ANSUZ

Runa ANSUZ

Jest to czwarta Runa w Futharku, należąca do pierwszej z wcześniej wspomnianym grup. Każda z nich odpowiada za inną sferę. Ta pierwsza skupiona jest na początkach wszystkiego, na kreacji Wszechświata, usystematyzowaniu jego działania.

Jej odpowiednikiem są „A” oraz Odyn, czyli najwyższe bóstwo w mitologii nordyckiej. Może okazać się pomocna w każdej artystycznej dziedzinie, ponieważ jej moc pomaga w rozwijaniu wyobraźni lub odnajdywaniu weny. Niczym magnes sprawia, że wokół nas znajdują się osoby, które są skłonne wspomóc nas na naszej artystycznej ścieżce. Ansuz pomaga nam znaleźć inspirację, równowagę wewnętrzną oraz mądrość życiową.

Ta Runa nie tylko okaże się niezwykła w przypadku określonych artystów, ale również tych, którzy swój talent dopiero odkrywają. Ansuz pomoże w odnalezieniu swojego talentu i mocnych stron swojej osobowości. Jej symbolika zawiera się również w retoryce, czyli umiejętności porozumiewania się w sposób dyplomatyczny nawet w sytuacjach konfliktowych (nawet z samym sobą). Ansuz pomaga nam zrozumieć nasze lęki za pomocą szczerej rozmowy. Niezrozumiała dla tej Runy jest gra w kłamstwa czy herezje. Kiedy nasze intencje są nieszczere wobec niej, może przynieść ze sobą wiele niefortunnych wydarzeń. A szkoda, bo jej moc potrafi być naprawdę oczyszczająca.

Ansuz skupiona jest na kreacji, wyrażaniu siebie poprzez słowa, mądrości życiowej. Blokady związane z tą Runą sprawiają, że możemy być bardziej podatni na zdanie i opinie innych ludzi. Taka sytuacja może podpowiedzieć nam, że być może jestesmy w trakcie realizowania planu nieswojej duszy. Balans i zgoda są związane nie tylko ze światem zewnętrznym, ale również naszym wewnętrznym.

Kiedy wylosujemy Ansuz w pozycji odwróconej, oznacza to, że powinnyśmy potraktować to jako przestrogę. Ta Runa informuje nas o wewnętrznym chaosie, który prawdopodobnie w nas zamieszkał. Często w relacjach romantycznych może być informacją o zdradzie czy nieszczerych intencjach partnera. W pracy za to mówi o potencjalnych kłótniach bądź niekomfortowych sytuacjach. Ansuz jest swoistym ostrzeżeniem nas przed interesownymi ludźmi. Od momentu wylosowania tej Runy warto jest poddawać analizie wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w naszym życiu. Prawdopodobnie te obserwacje pomogą nam w wyciągnięciu z nich trafnych wniosków i nauki wewnętrznej.

 

5. RAIDHO

Runa RAIDHO

Jest to piąta Runa w Futharku, należąca do pierwszej z wcześniej wspomnianym grup. Każda z nich odpowiada za inną sferę. Ta pierwsza skupiona jest na początkach wszystkiego, na kreacji Wszechświata, usystematyzowaniu jego działania.

Jej odpowiednikiem jest „R”, która swoje wytłumaczenie znajduje w aktywności, podróżach i symbolu koła. Raidho mówi o zmianach, prowadzących do rozwoju wewnętrznego.

Wspomniane w częściej podróże, które związane są z energią tej Runy, mówią o nich niejednoznacznie. Chodzi o podróże również w głąb siebie, swojej duchowości. Jej wibracja jest tak potężna, że wprawi w ruch nawet najbardziej statyczne energie. Wspomoże tych, którzy marzą i pragną osiągnąć swoje cele. Raidho jest związana również z usuwaniem blokad wewnątrz nas, które często trzymają nas z dala od tego, czego tak naprawdę pragniemy.

Ta Runa namawia nas do otwarcia się na otaczający nas świat i znalezienia w nim czegoś swojego. Chodzi tutaj jednak o zbudowanie czegoś swojego, wyłamania się z otaczających nas ram czy schematów. Niezwykle ważny w tej energii jest jej potencjał transformujący, który wielokrotnie umożliwia nam poradzenie sobie z sytuacjami, które ciągną nas w dół oraz wyzbycia się niekorzystnych dla nas stanów. Wibracja tej Runy mówi wiele o wolności, do której jest w stanie nas zaprowadzić, kiedy tylko sobie na to pozwolimy.

Raidho w dawnych czasach w postaci talizmanu używany był do wspomagania podróży międzywymiarowych. Ta Runa w symbolu koła zawiera powtarzające się w naszym życiu sytuacje. Są niczym nieprzerobione lekcje, które będą pojawiać się w naszym życiu niezmiennie, dopóki nie wyniesiemy z nich tego, co próbują nam przekazać. Kiedy wylosujemy Raidho, możemy potraktować to jako zapewnienie o nadchodzących zmianach w naszym życiu. Mogą one tyczyć się wyjazdów, ale również poruszenia się pewnych aspektów w naszym życiu. Blokada energetyczna Raidho może objawiać się niespokojnym czasem, kiedy stykamy się z trudnościami losu, przeszkodami.

Kiedy wylosujemy Runę Raidho w pozycji odwróconej, najprawdopodniej będzie ona związana z pewnego rodzaju zatrzymaniem w sferze prywatnej bądź zawodowej. W relacjach odnosi się najczęściej do niefortunnych sprzeczek, których efektem są straty w ludziach, tj. rozstania. W pracy za to tyczy się chaosu czy nawet nagłej jej utraty. Runa niesie ze sobą ostrzeżenie przed życiem poza sobą, poza swoją intuicją, swoim sercem i pragnieniami.

 

6. KENAZ

Runa KENAZ

Jest to szósta Runa w Futharku, należąca do pierwszej z wcześniej wspomnianym grup. Każda z nich odpowiada za inną sferę. Ta pierwsza skupiona jest na początkach wszystkiego, na kreacji Wszechświata, usystematyzowaniu jego działania.

Litera, które odpowiada to „K”, a jej nazwa może być tłumaczona jako zwierciadło. Jej symbolika związana jest z pracą nad sobą w sposób duchowy oraz naukowy. Kenaz skupiona jest na dotrzymywaniu obowiązków.

Kenaz skupia się wokół naszej osobistej kreacji, samozadowolenia, spełnienia oraz motywacji. Kieruje nas w stronę przedsięwzięć, które mogą wspomóc nasz na naszej drodze. Z reguły nie działa odwrotnie. Jego symbol może przepowiadać głębokie uczucie bądź wenę. Kenaz jest bezpośrednio związany z ogniem, który w kontrolowany sposób oświetla naszą ścieżkę i towarzyszy nam swoim nieograniczonym ciepłem. Jak wiadomo, jest to nieokiełznany żywioł, który czasami potrafi zmienić tor i zacząć działać na naszą niekorzyść.

Kiedy Kenaz wystąpi w połączeniu z Berkano i Ingwaz, oznaczać będzie narodziny bądź nowy, świeży start. Znaczenie tej Runy można tłumaczyć również poprzez tzw. ogień w relacjach (namiętność, pasję), solidny, trwały grunt, a nawet uleczanie. Pochodnia związana z symboliką Kenaz tyczy się również oświetlania kwestii dla nas niejasnych, tzn. niedopowiedzeń bądź pomówień. Kiedy ta Runa występuje w negatywie (pozycja odwrócona), wtedy może próbować ostrzec nas przed chronicznym poczuciem beznadziei, wszelakim wypaleniem. Może tyczyć się to życia prywatnego, zawodowego bądź sfery romantycznej, w której najczęściej wtedy występują rozstania, kłopoty rodzinne, a także liczne kłamstwa.

Kenaz jest potężną Runą, której moc wymaga wielkiego szacunku, dlatego kiedy wylosujemy ją w pozycji prostej, należy potraktować to poważnie. Świadczy ona o potężnym ładunku kreatywnym, którego obecność jest teraz prawdopodobnie bardzo wyjątkowa.

Kiedy jednak wylosujemy tę Runę w pozycji odwróconej, powinna być to dla nas równie istotna informacja. Kenaz może informować nas o zbliżającym się pożarze. Patrząc głębiej, może ona mówić o niższych wibracjach w naszym życiu, którym towarzyszyć może apatia, a nawet depresja. Kenaz próbuje powiedzieć nam, że wcześniej byliśmy niczym ogień – nieokiełznani, pędzący do przodu bez zastanowienia. Jej odwrócony symbol pragnie nas nawrócić i przypomnieć, że myślenie jest równie ważne, a czasami nawet ważniejsze od podejmowania decyzji i działania. W zależności od tego, o co pytasz, Kenaz będzie wskazywać odpowiedzieć. Kiedy zapytasz o miłość, być może oznaczać to gorszy czas w związku. Kiedy jednak pytasz o kondycję zdrowotną, może to oznaczać choroby, a nawet poparzenia. Kenaz podpowiada nam, żebyśmy nie skupiali się na tym, co nam nie służy, ale chwytali to, co podnosi nas w górę, to co wspomaga naszą wysoką wibrację.

 

7. GEBO

Runa GEBO

Jest to siódma Runa w Futharku, należąca do pierwszej z wcześniej wspomnianym grup. Każda z nich odpowiada za inną sferę. Ta pierwsza skupiona jest na początkach wszystkiego, na kreacji Wszechświata, usystematyzowaniu jego działania.

Gebo dotyczy równowagi, czyli wysyłaniu i otrzymywaniu energii. Mówi o tym, aby dając zawsze brać, a biorąc dawać. Nie przyglądając się za bardzo symbolu Gebo, można uznać, że jest on podobny do krzyżyka. Rzeczywiście jest w tym trochę prawdy, ale gdy przyjrzymy się mu bardziej, odczytamy, że zawarte w tym symbolu są cztery Runy Kenaz. Odnosi się to do czterech żywiołów, czyli wszystkich możliwych płaszczyzn naszego istnienia.

Gebo oznacza uczucia, które zawarte są w niezwykłych, romantycznych opowieściach. Kiedy wylosujesz tę Runę, wiesz, że czeka na ciebie prezent od Wszechświata, coś niespodziewanego, nietuzinkowego. Gebo nie tylko wspiera trwające relacje, ale również troskliwie pomoże nam w zakończeniu tych, które już nam nie służą. Ta Runa skupiona jest na balansie, dzięki któremu dochodzimy do zupełnej równowagi energetycznej. Tylko ona jest w stanie połączyć nas z naszym wnętrzem w celu skontaktowania się z planem naszej duszy.

Jest taka mantra „Wszystko, co z siebie daję, wraca do mnie zwielokrotnione”. Właśnie tak działa Gebo. Mówi o tym, że jeśli wysłaliśmy naszą energię, to ona wróci do nas w postaci ludzi, sytuacji, wydarzeń. Ta Runa może informować nas o czyichś nieczystych intencjach, interesowności, a dzięki temu troszczyć się o nasze relacje.

Gebo może odnosić się do równowagi energetycznej bądź jej braku w życiu danej osoby. Można traktować wiadomość tej Runy jako informację przypominającą nam o tym, co tak naprawdę jest ważne.

Kiedy wywołujesz Gebo w pozycji odwróconej, może próbować powiedzieć ci o energetycznym braku balansu, a także blokadach, jakie nagromadziły się w twoim wnętrzu. Może okazać się, że w kieszeni trzymasz węża, nie potrafisz obudzić w sobie szczerej sympatii, a w głębi serca pragniesz zemsty za swoje niepowodzenia. Gebo może również zwiastować gorszy czas w związku oraz nierównowagę między wysyłaniem, a otrzymywaniem energii.

 

8. WUNJO

Runa WUNJO

Jest to ósma i jednocześnie ostatnia Runa w Futharku, należąca do pierwszej z wcześniej wspomnianym grup. Każda z nich odpowiada za inną sferę. Ta pierwsza skupiona jest na początkach wszystkiego, na kreacji Wszechświata, usystematyzowaniu jego działania.

Wunjo oznacza szczęście związane z samozadowoleniem, korzystnymi cyklicznościami oraz dobrą sławą. Jej symbol odnosi się do podnoszenia swojej wibracji za pomocą towarzystwa odpowiednich ludzi, bywania w korzystnie wpływających dla nas miejscach oraz przebywanie wśród wysokoenergetycznych przedmiotów. Można więc powiedzieć, że Wunjo jest swoistym zaproszeniem szczęścia do naszego życia. Podobnie jak Gebo uczy nas wiele o równowadze energetycznej. Ta Runa pragnie, abyśmy patrzyli na wszystkie wydarzenia przez pryzmat lekcji, które mogą nas czegoś nauczyć. Wunjo pokazuje nam szczęście z innej strony. Dla tej Runy najważniejsze jest, abyśmy postrzegali szczęście jako zbiór małych rzeczy. Właśnie tego postara się nas nauczyć, jeśli tylko na to pozwolimy.

Wunjo utożsamiać można z karmą, która wraca do nas w korzystnym momencie i niesie za sobą wiele dobrego. Ta Runa namawia nas do przebywania wśród ludzi, którzy są dla nas wspierający i podnoszą naszą wibrację. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o życiu w symbiozie z naszym otoczeniem. Aby otrzymywać i obdarowywać. Wunjo może wytłumaczyć nam, że szczęście osiągają ci, którzy kroczą ścieżką światła. Jest ono dla każdego, kto jest szczery ze sobą i otoczeniem, wyzbywa się fałszu i pragnie życia według planu swojej duszy. Jeśli ta Runa pojawi się w twoim życiu tuż po sytuacjach, które były dla ciebie trudne bądź nieszczęśliwe, prawdopodobnie zwiastuje ich koniec.

Wunjo zachęca nas do wdzięczności i cieszenia się z nawet najmniejszych chwil. Mówi również o tym, aby nie stawać się własnymi emocjami i profilaktycznie oczyszczać swoją głowę z nadmiaru myśli i emocji. Dzięki tej Runie znajdziesz wsparcie dla swojej czakry serca, która otworzy cię na życiową pozytywność oraz uzdrowienie. Jej lecznicza moc zawiera się nie tylko w uzdrowieniu wewnętrznym, ale również w dokładnej selekcji towarzystwa, jakie się wokół ciebie znajduje.

Kiedy wylosujesz Wunjo w pozycji odwróconej oznacza to, że prawdopodobnie znajdziesz się w skomplikowanej sytuacji, z którą przyjdzie ci zmierzyć się w samotności. Ta Runa prawdopodobnie przestrzeże cię przed błędnymi decyzjami i utratą najbliższych. Relacje, o które prawdopodobnie zapytamy, Wunjo sprowadzi do głębszych kryzysów, a czasami nawet ich rozpadów. Energia tej Runy wskaże nam nieszczere intencje naszego otoczenia. Nawet jeżeli Wunjo rozjaśni nam sporo bardziej negatywnych kwestii w naszym życiu, to warto mieć na uwadze, że jej działanie nie trwa zbyt długo.

 

9. HAGALAZ

Runa HAGALAZ

Jest to dziewiąta Runa z Futharku i pierwsza z drugiej ósemki, czyli Atta Hagal. Jej znaczenie skupione jest na zupełnej transformacji, wielkiej zmianie, która nieść będzie za sobą wiele przemian w systemach wartości.

Hagalaz symbolizuje nieposkromioną energię gradu. Chodzi o pozbywanie się tego, co nie jest już dla nas korzystne i zauważanie, że przez każdą (nawet najgorszą) sytuację jesteśmy w stanie przejść. Ta Runa skupia się na intuicji. Mówi o tym, że tylko kiedy zaufamy sobie i pozwolimy, aby prowadziło nas nasze wewnętrzne światło, wtedy dotrzemy dokładnie tam, gdzie tego pragnęliśmy. Jej energia skupiona jest na wyzbyciu się toksycznych schematów i pozostawieniu za sobą wszystkiego, co niszczące i szkodliwe. Potęga hagalaz namawia nas wręcz do wyzwolenia się z ram społeczno-kulturowych i podążania własną, czasami nawet krętą ścieżką.

Moc tej runy pozytywnie wpływa na wspieranie nas przy rozwijaniu swoich celów i drodze po marzenia. Zmiany jakie za sobą niesie, mogą wydawać się zbyt drastyczne i przesadne, ale zawsze po pewnym czasie zaczynamy je doceniać i odczuwać wdzięczność. Kiedy odmawiamy współpracy z energią tej runy, zaczynamy odbierać świat negatywnie. Wydaje się nam, że każdy chce dla nas źle. Rodzą się w nas frustracje i wewnętrzne konflikty. Nasza potrzeba pozostania w pewnym miejscu, stagnacji i życia w swojej strefie komfortu jest naturalna, ale bardzo ważne jest jednak zauważenie, że w żadnym stopniu nam taka wygoda nie pomoże.

Hagalaz wchodzi głębiej, patrzy na nas przez pryzmat tego, co widziałaby i tego, co niewidzialne. Może przydać się w stanach chronicznego poczucia beznadziei i okazać pomocna w momentach, kiedy potrzebujemy te gorsze emocje w sobie przepracować. Siła Hagalaz jest tak potężna, że stosowana powinna być raczej rzadko, a po skorzystaniu z niej, trzeba potraktować ją ogniem i spalić.

Ta Runa pomaga utrzymać stabilną energię, mimo że posiada w sobie wielką, żywiołową moc. Potrafi wskazać osoby interesowne, nieprzydatne przedmioty, niezdrowe nawyki i toksyczne relacje, jakich podejmujemy się w swoim życiu. Dzięki energii Hagalaz mamy możliwość spojrzeć krytycznie na nasze życie i dowiedzieć się, czego powinniśmy się pozbyć. Runa związana jest z kreatywnością oraz podejmowaniem się zmian. Bezbłędnie zweryfikuje, co do nas należy i jednocześnie nam służy, a co nie powinno mieć miejsca w naszym życiu.

Kiedy wylosujesz Hagalaz w pozycji negatywnej, czyli odwróconej, z pewnością możesz spodziewać się trudniejszego okresu w swoim życiu. Może być on związany z finansami, ich niestabilnością, zastojem bądź deficytem. Jeśli chodzi o miłość, to mogą pojawić się w tej kwestii nieszczerości związane z brakiem komunikacji, nieszczerością, a nawet zdradami. Kiedy pytamy o zdrowie, odwrócona Runa może zwiastować gorszą kondycję i różne choroby. W pracy za to odnosić się to będzie do wypalenia i przemęczenia. Hagalaz zaprasza nas do zbudowania czegoś nowego i pozostawienia za sobą tego, co niekorzystne i trujące.

 

10. NAUTHIZ

Runa NAUTHIZ

Jest to dziesiąta Runa w Futharku, a zarazem druga z drugiej ósemki. Jej znaczeniem skupia się na obowiązku, inaczej przymusie bądź na pragnieniu.

Nauthiz podkreśla, że zanim zatroszczymy się o kogokolwiek, powinniśmy najpierw zadbać o własne potrzeby. Jej symbol składa się z dwóch drewienek, które wydają się rozniecać ogień za pomocą pocierania o siebie.

Ta runa oznacza ruch, coś nieuniknionego, środowiskowe ułomności. Nauthiz wskazuje to, co pragnie być w nas zaspokojone. Ten symbol zobowiązuje daną osobę do działań na rzecz tego, co powinno zostać wykonane, a nie tego, co ta jednostka w danej chwili chciałaby robić. Ta Runa pragnie nauczyć nas cierpliwości. Będzie stawiać nas w sytuacjach, które będą musiały nas w końcu tej umiejętności nauczyć. Jej energia przyczynia się do nadania tempa sytuacjom czy procesom, które nie są przez nas oczekiwane. W celu dokonania zmiany możemy starać się zrozumieć swoje niezaspokojone potrzeby, swoje obowiązki wobec siebie. Wszystkie negatywy, które wiążą się z tą Runą, są jednak związane z nieuchronnym rozwojem. Jeśli skierujemy akceptację w stronę tych kwestii, które wydają nam się nie do przeskoczenia, prawdopodobnie działanie tej Runy unormuje się. Jeżeli wytworzymy w sobie cnotę cierpliwości, z pewnością czas działania Nauthiz okaże się dla nas bardzo cenny. Zakończymy go przerobieniem pewnych lekcji, bogatsi o doświadczenia i wiedzę.

Nauthiz sprawi, że staniemy przed podjęciem decyzji o tym, jak chcemy pokierować swoim życiem, w którą stronę iść. Jej energia skupiona jest na działaniu. Pragnie uświadomić nam, że każda rzecz, jakiej się podejmujemy, przybliża nas do celu.

Może wydawać się, że Nauthiz jest Runą o negatywnej, destrukcyjnej energii. Nic bardziej mylnego. Jej krótkoterminowe działanie może zostać tak odebrane, ale na dłuższą metę jest ona błogosławieństwem, które niejedną osobę poruszyło w dążeniu do celu. Ludziom, którzy zgubili się gdzieś w swoim życiu bądź zapętlili w teatrze rzeczywistości, Nauthiz pomoże znaleźć właściwy tor i w końcu przejąć stery. Jeśli w twoim życiu pojawia się ta Runa, być może oznacza to, że powinieneś porzucić obecny styl życia i poszukać czegoś zgodnego z planem swojej duszy.

Runa pozwala nam doświadczać, pokazuje nasze nieograniczone możliwości, dzięki czemu możemy się rozwijać. Jeśli zgubiliśmy się w swoim życiu i zmagamy się z brakiem pewności, kim naprawdę jesteśmy, Nauthiz pomaga nam to określić i odnaleźć nasze potrzeby. Kiedy Runa pozostaje w stanie nienaruszonym, tzn. osoba nie podjęła się pracy z jej energią, będzie wtedy tkwiła w swoim męczeństwie, patrząc na świat przez szaro-bury filtr.

Nauthiz wylosowana w pozycji naturalnej, czyli prostej, może oznaczać, że znajdziemy remedium na męczące nas problemy. Jeśli pytam o strefę pieniężną, warto wtedy skupić się na tym, co dla nas najważniejsze i nie trwonić bezmyślnie finansów. W związkach z innymi ludźmi może tyczyć się problemów komunikacyjnych bądź odejścia z relacji, która przestała być dla nas korzystna. Jeśli pytamy o zdrowie, Nauthiz zwiastuje krótkoterminową chorobę. Ta Runa w takim wydaniu stawia przed nami wydarzenia, nad którymi musimy trochę się zastanowić. Chodzi tutaj szczególnie o nie poddawanie się impulsom, wyzbycie się cholerycznych zapędów i zaprzestanie spontanicznych decyzji.

Kiedy Nauthiz pojawia się w naszym życiu w pozycji odwróconej, wtedy prawdopodobnie wiele kwestii w naszym życiu zostanie poddanych próbie. Możemy odczuwać trudności i komplikacje na wielu płaszczyznach. Chodzi w tym negatywnym chaosie o spojrzenie na swoje życie przez pryzmat tego, że każda trudność uczy nas czegoś nowego i dzięki nim możemy wzrastać w wiedzę oraz doświadczenia, które budują naszą relację z tym, co wewnątrz – z duszą.

 

11. ISA

Runa ISA

Jest to jedenasta Runa w Futharku, a trzecia z drugiej grupy. Jej symbolika skupiona jest wokół cnót takich jak cierpliwość, wyrozumiałość, równowaga i koncentracja.

Isa jest niczym moment przed wielką zawieruchą, czyli spokojem, chwilą zatrzymania, zadumy, medytacji. Kiedy ta Runa pojawia się w naszym życiu, powinniśmy mieć świadomość nadchodzącego przewrotu w naszym życiu, ale również chwili przypominającej próżnię. Nic się nie dzieje, nie rusza, mamy wymierzony bezmiar czasu na ochłonięcie. Po tym przychodzi moment, w którym bardzo ważna będzie cnota cierpliwości.

Isa ostrzega przed cholerycznymi, impulsywnymi działaniami. Pragnie poinformować nas, że to co najlepsze osiąga się z czasem. Ta Runa towarzyszy nam również w wielkich przemianach, umożliwiając rozgraniczenie na nas samych i nasze ego. Przeszłość, jaka prawdopodobnie zacznie się dobijać do nas w tym okresie, powinna zostać przez nas przeanalizowana w empatyczny i troskliwy sposób. Isa pomoże nam nie wchodzić w emocje, a znaleźć dystans i zrozumieć, że na niektóre wydarzenia nie mamy wpływu – tym bardziej na przeszłość.

Kiedy współpracujemy z energią tej Runy, nasza koncentracja staje się o wiele mocniejsza, a towarzyszący nam niepokój odchodzi w niepamięć. Potęga Isy polega również na jej nieograniczonej mocy, przyćmiewającej wręcz pozostałe Runy. Dzięki jej energii zadbamy o swoją głowę, nauczymy się spokoju i zgłębimy sens naszego istnienia. Isa potrafi wpłynąć na nas tak, że patrzymy z dystansu na sprawy niezwykle bolesne, przez co znajdujemy w nich sens i swoiste piękno.

Isa związana jest z zimą, która symbolicznie jest związana z oczekiwaniem na cieplejsze miesiące. Daje nam to przestrzeń na zastanowienie się nad tym, czy chcemy podążać aktualną ścieżką bądź zrozumienie, w którą stronę pragniemy skręcić.

Isa jest bezpiecznym hamulcem, dzięki któremu widzimy pewne niedoskonałości z pozycji nieoceniającej a akceptującej. Jest pomocna w chaotycznej codzienności, kiedy często zapominamy o sprawach ważnych, a skupiamy się na tym, by dorównać czemuś kroku. Moc tej Runy wspomoże nas w podróżach w głąb siebie i ochroni przed przemocowymi zachowaniami ze strony naszego otoczenia, a czasami nawet nas samych.

Kiedy Isa pojawi się w naszym życiu w pozycji prostej, wtedy oznacza to stagnację i przestrzeń na kontemplację. W sferze życia, o którą pytamy, mogą pojawiać się niespodziewane komplikacje. Kiedy jednak pojawia się w pozycji odwróconej, wtedy możemy przygotować się na straty finansowe i związkowe. Prawdopodobnie Isa zwiastuje zdystansowanie się od partnera, a także stany przygnębienia i głębokiego smutku.

 

12. JERA

Runa JERA

Jest to dwunasta Runa w Futharku, a także czwarta z drugiej ósemki. Jej energia skupiona jest na zdobywaniu mądrości życiowej i podarunku od losu, który jest efektem naszej pracy. Symbolika Jery oznacza obfitość.

Ta Runa mówi o tym, że wszystko czego potrzebujemy przychodzi w momencie, kiedy wyrazimy na to gotowość. Jera informuje nas, że wszystko jest takie, jakie ma być i że nic nie dzieje się przypadkiem. Pragnie przekazać nam cnotę spokoju i cierpliwości, aby nie zbierać żniwa przedwcześnie. Jera poszerza naszą percepcję i pokazuje, że nawet kiedy nie dostrzegamy żadnych możliwości rozwoju w danej chwili, to i tak one istnieją i chowają się w  naszej codzienności.

Ta Runa wizualizuje przed nami cykl istnienia, który adekwatny jest do każdej dziedziny naszego życia. Najważniejsze jest jednak, aby uzbroić się w tym w życiu w cierpliwość i zrozumienie, że na wszystko przychodzi czas.

Kiedy zastanawiamy się nad znaczeniem Runy, najpewniej dojdziemy do wniosku, że dla jednych oznaczać będzie ona nadchodzący sukces i swoistą nagrodę za życiowy wysiłek. Dla drugich z kolei może oznaczać symboliczną śmierć w różnych dziedzinach ich życia, np. zakończenie pewnych relacji.

Jeśli Jera pojawi się w naszym życiu, możemy mieć pewność, że zwiastuje ona zwieńczenie tego, nad czym pracowaliśmy w ostatnim czasie. Jeśli jesteśmy z siebie zadowoleni, ponieważ nasza praca była dobra i zgodna z naszą duszą, nie musimy martwić się o jej negatywne nacechowanie. Jeśli jednak podjęliśmy się działań niezgodnych z nami, wtedy przyjdzie do nas właśnie taki efekt i właśnie taka nagroda.

Kiedy wylosujemy Runę Jera w pozycji odwróconej, wtedy się negatywnie zaskoczyć, kiedy zobaczymy efekt tego, na co czekaliśmy. Jej energia w takim układzie skupia się na bezmyślnym trwonieniu pieniędzy, impulsywnym podejmowaniu decyzji i bezsensownych planach.

Kiedy pytamy tę Runę o zdrowie, prawdopodobnie chodzić będzie o przewlekłe choroby i stany depresyjne. Jeśli zastanawiamy się nad pracą, wtedy może chodzić o zastój zawodowy. Kiedy zapytamy o relacje międzyludzkie, Jera w pozycji odwróconej może odnosić się do komplikacji, braku wytchnienia. Warto mieć na uwadze, że energia tej Runy związana jest również z problemami prawnymi i znacznymi stratami.

 

13. EIHWAZ (IWAZ)

Runa EIHWAZ IWAZ

Jest to trzynasta Runa z Futharku, a także piąta z drugiej ósemki. Jej nazwa związana jest z drzewem cis. Energia tej Runy zawiera w sobie taniec dwóch energii – duchowej i fizycznej. Opowiada o przemianie wewnętrznej, rozwoju, dążeniu do celu.

Eihwaz nie jest prostą Runą. Jej wibracja skupiona jest na tym, co dla nas najmniej zrozumiałe – na śmierci. Jej zadaniem jest wprowadzenie balansu pomiędzy nowe życie, a odejście z tego świata. Eihwaz uczy nas, że śmierć jest tym, co czeka nas wszystkich, a strach przed nią hamuje nas tylko przed doświadczaniem jej w tym życiu. Dzięki tej Runie mamy możliwość zgłębienia swojego wnętrza i zrozumienia swoich ciemnych stron. Właśnie te cienie i demony wymagają przez nas przekucia w coś pozytywnego i dobrego. Te wewnętrzne przemiany bardzo służą nam w szukaniu własnej drogi i kontaktowaniu się z naszą duszą.

Esencją Eihwaz jest odejście od świata fizycznego i skupienie się na swoim wnętrzu. Przyziemne sprawy wielokrotnie przymocowują nas do tego świata, w którym tak łatwo jest zapomnieć o intuicji i wszystkim, co najpiękniejsze, czyli naszym świecie wewnętrznym. Kiedy zastanawiamy się, co nas hamuje, blokuje przed pójściem po swój cel, Eihwaz z pewnością wskaże bezbłędnie na te kwestie. Ta Runa daje nam zatem informację o tym, z czym powinniśmy pracować i jak pracować. Kiedy stoimy na życiowym zakręcie, energia tej Runy może okazać się niezastąpiona i niezbędna przy poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas wewnątrz pytania.

Eihwaz wzmacnia nasze intencje, pozytywnie wpływa na bogactwo podróży wewnętrznych, a nawet poprawę kontaktu z naszym światem wewnętrznym. Ochroni nas przed strachem przed odejściem z tego świata, różnego rodzaju schorzeniami, podatnością na zdanie innych oraz ludźmi o nieczystych intencjach.

Kiedy w naszym życiu pojawi się Eihwaz w pozycji odwróconej, wtedy możemy mieć pewność nadchodzącego chaosu w naszym życiu. Jej energia wskaże nam łatwe kąski w postaci szybkich nagród, które będziemy mogli zdobyć bez większego wysiłku. Te mini-sukcesy będą jednak tylko chwilowym i ulotnym zadowoleniem, pod którym kryć będzie się nasze niezadowolenie, a nawet brak wiary w siebie. Eihwaz informuje nas o nadchodzących kłopotach oraz wskaże relacje, które nam już nie służą. Kiedy zapytamy o romanse, wtedy ukaże nam się scenariusz pełen komplikacji i nieporozumień. Jeśli zapragniemy odpowiedzi na pytanie o zdrowie, dotyczyć będzie to choroby, której moc będzie w stanie nas uśmiercić.

 

14. PERTHRO

Runa PERTHRO

Jest to czternasta Runa z Futharku, a także szósta z drugiej ósemki. Odnosi się do tajemnicy, mocy karmicznej oraz możliwości wyboru. Można traktować ją jako element, którego zadaniem jest pokazanie nam prawdziwego planu naszej duszy. Jej energia mówi, że zmiany są konieczne do uniknięcia stagnacji. Jeśli rządzi nami lęk, unikamy wejścia w swoją transformację duszą i ciałem, wtedy ominą nas lekcje, które są niezbędne dla naszego wnętrza.

Pethro obrazuje nasz strach, pokazuje sens i cel naszej egzystencji oraz karmę, jaką powinniśmy odrobić w tym życiu. Energia tej runy oświetli wszystko to, co jest w ciemności bądź chowa się w zakamarkach naszego życia. Zrobi to z premedytacją, aby pokazać nam, na czym warto się w tym życiu skupić.

Jeśli poszukujemy swojego przeznaczenia, ta Runa pomoże nam zbliżyć się do naszej duszy i poznać jej plan. Jej wsparcie pozwoli nam na możliwie najlepsze dla nas wybory. Perthro ma moc wspierającą nie tylko na płaszczyźnie podświadomej, ale również w wspomaganiu porzucenia nałogów, a także akceptowaniu ciemnych stron swojej duszy.

Perthro pozwala nam skontaktować się z naszą intuicją i wsłuchać się w nasz wewnętrzny głos. Dzięki swojej potężnej mocy, pozwala nam na zaakceptowanie życia w samotności i wejście na ścieżkę prowadzącą ku przeznaczeniu.

Kiedy w naszym życiu pojawi się ta Runa w pozycji odwróconej, wtedy możemy potraktować to jako czerwoną lampkę w każdej ze sfer. Jeżeli mamy kontakt z używkami, powinniśmy poświęcić im więcej uwagi, ponieważ mogą zaprowadzić nas na środek oceanu kłopotów. Pethro oznacza zmęczenie, przygnębienie i życie w pojedynkę. Kiedy pytamy o relacje, może oznaczać to czas naprawiania pochopnych decyzji czy skomplikowanej przeszłości. Jeśli interesuje nas zdrowie, z pewnością znajdziemy się w sytuacji, kiedy zostanie użyta na nas narkoza. Odnosi się ona również do niepoprawnych wyników. Zainteresowani karierą zawodową  mogą być narażeni na impulsywne, złe decyzje oraz interesownych i bezlitosnych współpracowników. Perthro maluje przed nami życie w zgodzie z naszym wewnętrznym głosem, które według Runy jest jedyną drogą do szczęścia.

 

15. ALGIZ

Runa ALGIZ

Jest to piętnasta Runa z Futharku, a także siódma z drugiej ósemki. Jej energia skupiona jest na poczuciu bezpieczeństwa i wspieraniu. Kiedy znajdziemy wspólny język z naszym wewnętrznym głosem, wtedy bez problemu przy pomocy tej Runy wejdziemy na dobre tory. Algiz zachęca do pamięci o swojej wartości i mocy. Tylko one sprawiają, że ta Runa rodzi w sobie ochronne właściwości.

Nasza indywidualna energia powinna być używana w celach własnych. Chodzi o to, że kiedy angażujemy pokłady własnej mocy w rozwój i własny potencjał, wtedy jesteśmy wspierani. Kiedy jednak decydujemy się na pewnego rodzaju nadużycia, Algiz przestaje obdarzać nas troską.

Warto pamiętać, że żadna inna Runa nie posiada tak ochronnego potencjału. Jej moc jest tak potężna, że nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo w relacjach ze światem zewnętrznym, ale również tym, co jest w nas, czyli naszym wnętrzem.

Algiz mówi o działaniu w zgodzie z naszą intuicją. Kiedy zwalczamy agresję, chronimy siebie i bliskich. To ważne, aby nie bać się tej Runy. Za każdym razem gdy pojawia się w naszym życiu (nawet w pozycji odwróconej), niesie za sobą dobre przesłanie. Jest swoistym komunikatem o zbliżających się do nas cyklicznościach i potencjalnych możliwościach. Jeżeli potrzebujemy osiągnąć równowagę energetyczną, z pewnością Algiz okaże się przydatna. Jej wsparcie pozwala nam unikać nieszczęść. Kiedy potrzebujesz troskliwej opieki tej Runy, narysuj ją sobie na dłoni bądź przedramieniu – na pewno odczujesz jej wspierające działanie.

Energia Algiz związana jest z porozumieniem wewnętrznym, a także ochroną przed tym, co negatywne. Jej działanie jest bardzo ciepłe i opiekuńcze. Algiz pomoże nam zyskać spokój i zrozumieć siebie. Kiedy jednak nie współpracujemy z jej energią, wtedy zaczynają się dziać sytuacje nacechowane negatywnie. Możemy odczuć brak gruntu pod nogami oraz niestabilność.

Kiedy w naszym życiu pojawi się symbol Algiz w pozycji odwróconej, wtedy należy bacznie przyjrzeć się otoczeniu (najlepiej skupiać się na tym przez pierwsze trzy miesiące). Może okazać się zwiastunem gorszych stanów psychicznych i obniżenia naszej wibracji. Kiedy pytamy o kwestie finansowe, prawdopodobnie odnosić się to będzie do braku symbiozy, czyli nadmiarem brania i deficytem dawania. Jeśli interesują nas związku, wtedy najpewniej pojawią się oszustwa bądź zdrady. Pytający o zdrowie, mogą odczuć osłabienie organizmu, a ci interesujący się pracą, wejdą w stan stagnacji i hamulca zawodowego. Algiz zachęca do profilaktyki oczyszczania swojej głowy z bieżących nadmiarów bądź deficytów energetycznych.

 

16. SOWILO

Runa SOWILO

Jest to szesnasta Runa z Futharku, a także ostatnia (ósma) z drugiej ósemki. Związana jest ze słońcem, które interpretować można jako zwycięstwo. Można kojarzyć zatem tę Runę z samymi pozytywami i ciepłem. Sowilo potrafi swoją energią wspierać nas w momentach niższych wibracji. Kiedy jesteśmy spragnieni weny i poszerzenia percepcji, ta Runa może stać się dla nas wręcz zbawienna. Sowilo wysyła nam wsparcie, abyśmy nie odmawiali sobie przyjemności i żyli z pasją. Jej energia tyczy się również zdrowego rozsądku, ponieważ namawia do zrozumienia swoich aktualnych możliwości i nie nadużywania ich.

Mówi się, że Sowilo jest połączeniem trzech osobowości: maga, wojownika i mędrca. Te cechy umożliwiają tej Runie wspieranie nas na każdej płaszczyźnie. Oczywiście, nie byłoby to wszystkie takie proste i piękne, gdyby nie fakt, że Sowilo oczekuje od nas gotowości na współpracę z jej energią. Jej działanie pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze działania, ale również na zdrowie. Wspierając nasz splot słoneczny, wzmacnia naszą aktywność i sprawia, że osiągamy balans energetyczny.

Sowilo skupia się na nagradzaniu nas za to, co robimy właściwie i w zgodzie ze sobą. Jej moc obdarza nas szczęściem, ciepłem i powodzeniem. Okoliczności zaczynają nam sprzyjać, a wszystkie nasze dotychczasowe poczynania przynoszą swoje efekty, które możemy podziwiać. Jeśli nie potrafimy współpracować z energią Runy, wtedy nasza chęć do działania opada, a świat zaczyna nam się jawić jako wyblakły bądź poszarzały. Brakuje nam troski od świata i poczucia wewnętrznego światła.

Kiedy wylosujemy Sowilo w pozycji odwróconej, oznaczać to może porażkę na każdej z możliwych płaszczyzn naszego życia. Może rodzić się w nas egocentryzm, brak chęci komunikacji, a nawet agresja. Kiedy pytamy o zdrowie, może to oznaczać wielki stres, prowadzący do zachowań obniżających naszą odporność psychiczną i fizyczną. W pracy skupi się na niedopowiedzeniach. Jeśli załamuje cię fakt pojawienia się tego symbolu w pozycji odwróconej, nie załamuj się. Każda gorsza sytuacja rodzi pole do nauki, a Sowilo rzadko kiedy panuje w naszym życiu przez dłuższy czas.

 

17. TEIWAZ

Runa TEIWAZ

Jest to siedemnasta Runa z Futharku, a także pierwsza z trzeciej ósemki. Jej energia skupiona jest na odwadze i precyzji. Mówi o tym, że jako ludzie podejmujemy wiele działań, za które potrzebujemy nauczyć się brać odpowiedzialność. Teiwaz uczy nas, czym jest uczciwość oraz empatia. Jej moc może wręcz stawiać na naszej drodze sytuacje, które będą oczekiwać od nas wykazania się odwagą. Ta Runa mówi również o cnocie współpracy. Chodzi o to, że potęga tkwi w grupie, dlatego jeśli chcemy działać jako team, każdy z członków musi wiedzieć, że działa na rzecz dobra grupy.

Kiedy Teiwaz pojawia się w naszym życiu musimy zmierzyć się z tańcem w dwóch energii – męskiej i żeńskiej. Będzie namawiać nas do tego, by nie lękać się nowych spraw i z odwagą podejmować się wyzwań.

Szczególnym wsparciem ta Runa obdarzy ludzi, którzy nie potrafią zdecydować, jaką rolę w tym życiu chcą pełnić. Wspomoże i wskaże ich mocne strony. Teiwaz mówi o systematyczności oraz wykonywaniu pracy precyzyjnie. Kiedy dana sobą współpracuje z energią tej Runy, może mieć w sobie większe poczucie celu, wytrwałości i uporządkowania swojego życia oraz planów. Kiedy jej energia jest jednak zablokowana, możemy spodziewać się prawdziwego chaosu.

Kiedy w naszym życiu pojawia się Teiwaz w pozycji odwróconej, wtedy prawdopodobnie wysyła nam informację o nawarstwiających się problemach z przeszłości oraz nadużywaniu naszej dobrej woli. Kiedy pytamy tę Runę o relacje międzyludzkie, wtedy prawdopodobnie dowiemy się, że czekają na nas pewne nieuczciwości, które czasami prowadzić mogą nawet do rozstań. Zainteresowani pracą będą musieli zmierzyć się z gorszym czasem, kiedy staną sie niedocenieni.

 

18. BERKANO

Runa BERKANO

Jest to osiemnasta Runa z Futharku, a także druga z trzeciej ósemki. Jest mocno związana z energią żeńską, czyli ciepłem domu, matczyną opieką i kreacją. Berkano nazywa się rodzinną Runą, która mówi o pielęgnowaniu kobiecego pierwiastka i celebracji żeńskiej energii.

Symbolem tej Runy jest brzoza. Można uznać te drzewo za cud natury, który wspomaga wszystko co dobre i usuwa to, co złe. Berkano związana jest z poczuciem bezpieczeństwa i dążeniem do bezwarunkowej miłości.

Ta Runa okaże się pomocna w momencie, kiedy będziemy potrzebować odbudować w sobie zaufanie do siebie i swojego istnienia. Ona powstrzymuje nas przed impulsywnymi, nieprzemyślanymi decyzjami i uczy cierpliwości. Pokazuje, jak często angażujemy się w rzeczy, które tylko wysysają z nas energię, zamiast dawać coś w zamian. Budując nić połączenia z własną intuicją, możemy zauważyć, że czuwa nad nami coś większego, jakaś mocniejsza energia. Jeśli pragniesz stworzyć amulet ochronny, na jednej jego stronie napisz imię i nazwisko należące do istoty, którą pragniesz ochronić, a na drugiej trzy raz zapisz symbol Berkano.

Energia tej Runy związana jest uzdrawianie wewnętrznym i zewnętrznym. Mówi o celebracji istnienia i zaprzestania zastoju. Zależy jej, abyśmy mknęli do przodu i nie bali się podejmowania ryzyka. Kiedy jednak nie udaje nam się współpracować z energią tej Runy, wtedy brakuje w nas poczucia zadowolenia z siebie. Wydaje się nam, że wszystko, co robimy nie ma sensu.

Kiedy w naszym życiu pojawia się Berkano w pozycji odwróconej, możemy zacząć zauważać sytuacje, które ewidentnie miały nam w czymś przeszkodzić. Jej energia prawdopodobnie podpowie nam, że czeka na nas etap gorszego samopoczucia i nieumiejętności kończenia swoich przedsięwzięć. Jeśli interesują nas finanse, wtedy prawdopodobnie będziemy musieli wzbudzić w sobie wyjątkowe skupienie na tym, w jakim kierunku zmierzają nasze pieniądze. Kiedy jednak interesujemy się związkami, może to oznaczać rozstania bądź brak dynamiki w relacji. Najważniejszym przesłaniem Runy jest jednak zauważenie siebie i walka o to, co jest dla nas najważniejsze.

 

19. EHWAZ

Runa EHWAZ

Jest to dziewiętnasta Runa z Futharku, a także trzecia z trzeciej ósemki. Jej znaczenie odnosi się do działania w symbiozie, umiejętności współpracy i uczuciowości w relacjach. Ehwaz wesprze tych, którzy pragną znaleźć wspólny język. Ta Runa mówi o działaniu przez pryzmat zaufania i bezinteresowności.

Ehwaz okaże się pomocna, gdy dana osoba będzie potrzebowała wprowadzić w swoje życie równowagę między dawaniem, a braniem. Relacja, o której mówi Ta Runa można zobrazować w postaci jeźdźca i konia. Kiedy występuje między nimi cecha zaufania, wtedy oboje są w stanie działać na wspólną korzyść. Te zrozumienie między jednym a drugim bierze się z chęci dowiedzenie się, na czym tak naprawdę bazuje prawdziwa przyjaźń i miłość.

Ehwaz pomoże nam w rozwoju duchowym, w poznaniu ścieżki naszej duszy. Warunkiem jest jednak zbudowanie relacji, która będzie działała w symbiozie. Kiedy zapanuje w niej harmonia, wtedy Runa wesprze nas na naszej drodze.

Ehwaz poza skupieniem na współpracy i rozwoju, dotyczy również podróży duchowych i fizycznych. Kiedy pojawia się w naszym życiu, powinniśmy mieć w sobie gotowość na to, co nadchodzi. Kiedy energia tej Runy jest zablokowana, wtedy w naszym życiu pojawić się może nieszczerość, a także zdrady.

Kiedy wylosujemy tę Runę w pozycji odwróconej, prawdopodobnie zatracimy siebie w relacji. Dotyczy ona również znalezienie się w sytuacji, w której nie czujemy ani siebie, ani tego, co lubimy, co jest dla nas ważne. Kiedy działamy wbrew sobie, możemy się łatwo pogubić i stracić grunt pod nogami. Jeśli dzieje się to poprzez niewłaściwych ludzi, najlepiej będzie, kiedy zaczniemy uczyć się na błędach. To niezwykle ważne, aby pamiętać, że Runy pragną dać nam pewne lekcje. Póki będziemy od nich uciekać, nic z nich nie wyniesiemy. Ehwaz pragnie uświadomić nam, że balans energetyczny, niezależnie od okoliczności, jest dla nas niezwykle ważny.

 

20. MANNAZ

Runa MANNAZ

Jest to dwudziesta Runa z Futharku, a także czwarta z trzeciej ósemki. Jej symbol nie jest jednoznaczny. Odnosi się do człowieka, energii męskiej, która związana jest z trawieniem procesów wewnętrznych, hamulców na różnych sferach naszego życia bądź pójściem do przodu.

Mannaz skupia się na balansie, który jest elementarną wartością dla naszego rozwoju. Pozwala nam zrozumieć, kim jesteśmy i dlaczego działamy w jakiś sposób. Może okazać się niezwykle wspierający w kolektywnych działaniach.

Jego symbol człowieka odnosi się do niego jako do całości. Oznacza to, że bierze pod uwagę całą jego osobę włącznie z zaletami i wadami. Mannaz okaże się pomocny w nauczeniu nas czegoś o sobie. Postawi przed nami to, co jest zgodne z naszą naturą oraz to, co było przez nas wykonywane bez jakiejkolwiek zgody naszej duszy. Taki proces ma za zadanie nauczyć nas pokory i patrzenia na świat bardziej wyrozumiale.

Mannaz skupi się na wypracowaniu w nas odpowiedzialności za siebie, dzięki czemu będziemy mieli możliwość poddania się sami sobie, a nie wodzy przypadku. Pamiętaj, że każda sytuacja jest lekcją, a każda nauka staje się naszym osobistym bogactwem.

Mannaz jest symbolem mocy, szczęścia i pracy zespołowej. Ta Runa namawia nas do zaprzestania kolorowania rzeczywistości i nauczenia się akceptacji jej niezależnie od warunków. Kiedy energia Runy jest jednak zablokowana, wtedy nasze złe przyzwyczajenia i brak jakiejkolwiek empatii stają za sterami naszego serca i kierują nim w stronę ciemności. \

Kiedy wylosujemy Mannaz w pozycji odwróconej, wtedy najprawdopodobniej w naszym życiu pojawi się chaos. Kolektywne przedsięwzięcia mogą okazać się pełne obłudy i braku zrozumienia. Może dopaść nas poczucie jednostkowości i nieuczciwości ze strony świata zewnętrznego. W pracy ta Runa może odnosić się do przeciążenia, a w zdrowiu do stanów depresyjnych i przewlekłych chorób. Pytający o relacje, może otrzymać informację, że chyba lepiej będzie skupić się teraz na sobie niż na całym świecie zewnętrznym. W tym skomplikowanym i szalonym czasie pamiętaj, że wszystko to, co się dzieje, dzieje się dla ciebie.

 

21. LAGUZ

Runa LAGUZ

Jest to dwudziesta pierwsza Runa z Futharku, a także piąta z trzeciej ósemki. Jej symbol związany jest ze spokojną wodą, taflą jeziora. Można interpretować je jako ścieżkę do zmierzenia się z własnymi lękami, życzliwym zajrzeniem do swojego wnętrza i skupieniem się na tym, co w rzeczywistości należy do nas. Laguz obdarowuje nas dystansem i perspektywą. Dzięki tej Runie możemy spojrzeć na różne sytuacje na sucho, bez wchodzenia w emocjonalne historie i mierzenia się z przeszłością na nowo.

Laguz działa wspomagająco, dlatego najlepiej sprawdza się w momencie, kiedy potrzebujemy zmierzyć się z nie swoim chaosem we własnym życiu. Runa ma działanie oczyszczające. Jej energia najlepiej współgra z Runą Wunjo, wzmacniając odczuwanie szczęścia. Kiedy potrzebujemy znaleźć się w pozycji lidera, energia Laguz również może okazać się przydatna.

Woda związana z symbolika Laguz, mówi o przemianach na płaszczyźnie podświadomości. Ta Runa wzmocni nasze wnętrza do tego stopnia, że automatycznie w naszym życiu zadzieją się „duchowe porządki”. Chodzi o odrzucenie tego, co zostało nam narzucone i zaakceptowanie tego, co należy do nas, czego potrzebujemy, co nam służy. Laguz pomaga pozbyć się blokad, które uniemożliwiają nam kroczenie ścieżką naszej duszy.

Oddanie się w prowadzenie tej Runie odbędzie się, wtedy gdy pozwolimy sobie na wsłuchanie w swój wewnętrzny głos. Warto pamiętać, że jej związek z wodą dotyczy tzw. życiowych przypływów i odpływów. Chodzi o to, że dynamika istnienia skupia się na dawaniu i odbieraniu. Tego właśnie uczy nas Laguz. Jest esencją intuicji, dobrego zdrowia oraz wiary.

Kiedy w naszym życiu pojawi się ta Runa w pozycji odwróconej, wtedy otrzymujesz informację, że czas zrobić coś w temacie, o którym pytasz. Jeśli zignorujesz tę informację, znajdziesz w stagnacji. Laguz nawołuje do postępowania zgodnie ze swoją intuicją. Jeśli pytasz o pracę, napotkasz blokady, których się nie spodziewałeś. Kiedy jesteś zainteresowany finansami, zwiastuje to negatywne niespodzianki. W związkach tyczy się zazwyczaj niezdrowej dynamiki między partnerami.

 

22. INGWAZ
Runa INGWAZ

Jest to dwudziesta druga Runa z Futharku, a także szósta z trzeciej ósemki. Jej symbol odnosi się do wypoczęcia i regeneracji. Energia tej Runy pragnie nauczyć nas zarządzania swoją własną energią. Ingwaz mówi o rozwoju duchowym, inspiracji, tworzeniu oraz przestrzeni na odpoczynek.

Ta Runa związana jest z prawdziwą pasją i poszukiwaniem. Kiedy nie pozwolimy sobie na stanie w miejscu i zaczniemy poszukiwać swoich talentów i zainteresowań, wtedy zapewnimy sobie szczęśliwe życie. Ingwaz na tej drodze okaże się prawdziwym wsparciem. Jej energia pomoże nam również rozliczyć się z przeszłością i odsunąć ją od swojej teraźniejszości.

Przesłaniem tej Runy są marzenia. Kiedy zapewnimy sobie ruch w stronę spełniania ich, Ingwaz zadba o właściwe okoliczności i przyciągnie do nas to, co najbardziej może nas wspomóc. Jej moc dotyczy procesu, czyli tego, że wszystko znajduje się w czymś większym. Ochrona, którą oferuje nam Ingwaz związana jest z tym, co w środku danej istoty. Dzięki takiej protekcji jesteśmy w stanie zapewnić sobie coś najważniejszego – czas i przestrzeń na decyzje, doświadczenia, plany.

Przy pracy z Ingwaz nie należy zapominać o tym, że na wszystko przychodzi właściwy moment, dlatego bez pośpiechu, wielkich oczekiwań i zniecierpliwienia, powinniśmy pamiętać o teraźniejszości. Kiedy wylosujemy tę Runę, dostajemy wiadomość, że to co negatywne odpływa z naszego życia. To taki komunikat, żebyśmy uzbroili się w cierpliwość i siłę, ponieważ zmiany czekają na nas na wyciągnięcie ręki. Kiedy energia Ingwaz jest zablokowana, wtedy mamy do czynienia z poczuciem beznadziei, depresji, roztargnienia i braku skupienia.

Jeśli ta Runa pokaże się w naszym życiu w pozycji odwróconej, wtedy prawdopodobnie oznaczać to będzie chwilowe odrealnienie. Być może będzie miało to związek z przeszłością i tym, że nie potrafimy sobie z nią poradzić. Jest to informacja od Wszechświata, że „tu i teraz” jest spragnione naszej obecności. Kiedy pytamy o finanse, oznacza to nadchodzące komplikacje. Jeśli interesują nas sprawy zawodowe, wtedy prawdopodobnie może chodzić o zmiany, czyli zwolnienie, odejście na emeryturę bądź zmianę działu. Kiedy pytamy o relacje partnerskie, wtedy najczęściej chodzi o separację, a nawet mierzenie się z tymi kwestiami pojedynczo.

 

23. OTHALA

Runa OTHALA

Jest to dwudziesta trzecia Runa z Futharku, a także siódma, przedostatnia z trzeciej ósemki. Jej symbol związany jest z pokoleniami, tradycją rodzinną, zakorzenionymi wokół nas więziami. Othala mówi o stabilizacji, zrozumienia swojego położenia i swojej drogi.

Ta Runa związana jest z życiową harmonią, która umożliwia nam na podejmowanie korzystnych decyzji w skomplikowanych sytuacjach. Jej energia mówi o rozwoju, obfitości – szczególnie w relacjach rodzinnych. Othala chroni dom i wspiera członków rodziny w dobrych kontaktach ze sobą oraz poczuciu bycia kochanym i potrzebnym w tej małej społeczności.

Kiedy potrzebujesz wzmocnić w sobie poczucie bezpieczeństwa oraz wspólnoty, ta Runa może okazać się zbawienna. Jej energia skupia się również na starszych członkach rodzin. Kiedy zdecydujemy się na zbudowanie dojrzałych relacji, wtedy Othala stworzy nam odpowiednie warunki i zadba o okoliczności, aby w naszym życiu pojawiły się odpowiednie osoby.

Jeśli w naszym życiu pojawia się ta Runa w pozycji odwróconej, wtedy najprawdopodobniej zaczniemy mierzyć się z blokadami energetycznymi, których głównym powodem będzie nasze wewnętrzne odrealnienie i uciekanie od rzeczywistości. Othala w takiej pozycji wróży również stany depresyjne, chroniczne uczucie przygnębienia i przekonanie o braku sprawczości. Tym sposobem pozwalamy, by za sterami naszego życia usiadły osoby przypadkowe. Kiedy pytamy o finanse, wtedy może to oznaczać poważne długi. W sferze zawodowej utratę pracy. W związkach może chodzić o zbytnie oderwanie się od gruntu i zachwianie dynamiki pomiędzy dwojgiem.

 

24. DAGAZ

Runa DAGAZ

Jest to dwudziesta czwarta, czyli ostatnia Runa z Futharku i ostatnia z trzeciej ósemki. Jej symbolika skupiona jest na harmonii i balansie. Skupia się na dążeniu do najlepszej wersji siebie i bezinteresownej pomocy. Jej energia jest niezwykle pozytywna. Pozwala nam na znalezienie w sobie bezgranicznej miłości, której moc zapewni nam zawsze najlepsze wyjście ze skomplikowanych sytuacji. Dagaz skupia się na wielkich przemianach, poszukiwaniu możliwości.

Ta Runa okaże się wyjątkowo pomocna w przypadku osób, które pragną przekształcać porażki w sukcesy. Jeśli mierzymy się ze sprawami, których energia staje się dla nas przytłaczająca, Dagaz umożliwia nam poradzenie sobie z nimi. Jej moc skupiona jest na harmonii na dwóch płaszczyznach – pozytywu i negatywu, czyli tzw. światła i ciemności. Jej energia pozwala nam na zrozumienie, że jedno i drugie jest nam tak samo potrzebne do pełnego doświadczania życia.

Dagaz zadba o to, by w naszym życiu pojawiały się odpowiednie okoliczności i właściwi ludzie, których zadaniem jest wprowadzić balans i równowagę na płaszczyznach, gdzie ewidentnie mierzymy się z ich brakiem. Ta Runa skupiona jest na dynamicznym rozwoju naszej duszy. Kiedy pojawia się w naszym życiu, warto jest oddać się prowadzeniu intuicji i skoncentrować na swoich potrzebach. Jest to rodzaj dobrego komunikatu od wszechświata. Warto być uważnym na jego obecność i korzystać ze wszystkiego, co ma nam do zaoferowania.

Kiedy Dagaz pojawi się w naszym życiu w pozycji odwróconej nie powinniśmy poddawać jej głębszej interpretacji. Jeśli jednak zauważymy, że jej pozycja jest inna niż naturalna i inna niż odwrócona, wtedy pojawić może się poczucie niespełnienia, depresji oraz chaosu. Może okazać się informacją o zbytnim wchodzeniu w samouwielbienie i egocentryzm. Kiedy pytamy o finanse, oznacza to większą uważność na bieżące wydatki. W pracy może być związana z brakiem zaangażowania, a w miłości z byciem poddawanym na liczne manipulacje.

Mateusz Pruszowski
Mateusz Pruszowskihttps://mateuszpruszowski.com
PHD Psychology, MSc Strategic Management, inżynier chemii, naturopata, numerolog, student medycyny chińskiej, konsultant totalnej biologii. Autor bloga SantaMedicina.pl i 7 książek. Twórca nowatorskiej metody – Psychobodylogii®. Terapeuta, aktywny przedsiębiorca, wykładowca, mówca motywacyjny.

POPULARNE

Co to jest Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety Sapo

Co to jest Ceremonia Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety SAPO Kambo, które znamy również pod nazwą Sapo, zyskuje uznanie i popularność w wielu regionach...

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga Recall Healing?

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga? Zalety i wady Recall Healing Totalna biologia to relatywnie nowy kierunek w alternatywnym podejściu do chorób i...

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie W dzisiejszym świecie niewielu z nas skupia się na prawdziwej relaksacji umysłu. Ciągle za czymś gonimy, jak nie...

Ceremonialne Kakao – Medycyna Serca

Co to jest kakao ceremonialne?   Ceremonialne kakao to coś więcej, niż tylko rytuał czy też ceremonia jego konsumpcji. Wyjątkowość kakao, noszącego tę nazwę, zaczyna się...
spot_img

LOSOWER ARTYKUŁY

Santa Medicina
Newsletter

Bądź na bierząco z nowymi artykułami!

error: Content is protected !!