środa, 27 września, 2023
spot_img
Strona głównaPSYCHOLOGIA | MOTYWACJACykl przemocy. 4 kroki do lepszego życia

Cykl przemocy. 4 kroki do lepszego życia

Cykl przemocy. 4 kroki do lepszego życia.

Nie przechodź obojętnie obok przemocy.

Prawie wszyscy z nas słyszeli o związkach zawierających przemoc. Niektórzy z nas, którzy mają mniej szczęścia, mogli nawet sami przeżyć kilka. Ale trudnym i okrutnym faktem w życiu jest to, że oparte na przemocy związki są rzeczywistością, której nie możemy sobie życzyć. Bez względu na to, jak śmiałe mogą być środki podejmowane przez funkcjonariuszy państwowych lub jak przekonujące mogą być kampanie reklamowe skupione na nadużyciach, nie są one czymś, co spowoduje znikniecie temu. Przemoc jest brzydką rzeczywistością, która odbija się nie tylko na sprawcy i ofierze, ale także na wszystkich innych, którzy są częścią równania.

Niedawne badanie przeprowadzone przez wydział zajmujący się przestępczością nieletnich wykazało, że prawie 80% nastoletnich przestępców pochodzi z rodzin, w których powszechne były nadużycia w związkach.

Wyobraź sobie, że Osiemdziesiąt procent nie jest błędem statystycznym. To praktycznie cała grupa. Gdyby skorzystać z tego badania, naprawdę łatwo byłoby dojść do wniosku, że każdy, a raczej każde dziecko, które było w gospodarstwie domowym, w którym występuje przemoc, z pewnością stanie się nieletnim przestępcą! Choć brzmi to niepokojąco, to, co sprawia, że jest to naprawdę niepokojące, to fakt, że jest to prawda.

Szczerze mówiąc, niewiele się robi, aby zmienić sytuację.

Dlaczego akurat zakorzeniają się agresywne relacje?

I jak można je zakończyć?

Aby odpowiedzieć na te pytania, konieczne jest przede wszystkim zrozumienie natury agresywnych relacji. Nie wszystkie związki oparte na przemocy zaczynają się, ponieważ sprawcami są źli, nikczemni ludzie, którzy chcą skrzywdzić innych. W rzeczywistości może być wręcz przeciwnie. Większość sprawców nadużyć w agresywnych związkach to ludzie, którzy sami mają jakiś brak, który starają się wyrównać lub nawet zniwelować, używając siły, aby zdominować innych. Jak to zwykle bywa, ten rodzaj siły bardziej szkodzi innym niż ich leczy. Co prowadzi do nadużyć w związkach.

Psychologowie i specjaliści od zdrowia psychicznego od bardzo dawna badają agresywne relacje. I bez wyjątku, wszyscy znaleźli jeden wspólny wątek. Większość sprawców to czarujący ludzie, którzy często noszą ze sobą ciężar swojego dewiacyjnego zachowania w postaci trwającej całe życie winy. A powodem, dla którego oddają się nadużyciom, jest to, że nie wiedzą, jak radzić sobie z tym poczuciem winy. Po każdym epizodzie nadużycia następuje epizod szczerych wyrzutów sumienia, który jest następnie równoważony kolejnym epizodem nadużycia. Można powiedzieć, że jest to błędne koło, w którym się znajdują i dla którego potrzebują pomocy, aby przezwyciężyć.

Nie bądźmy obojętni na agresję i nadużycia. Dzieje się to wokół nas, każdego dnia. Jeśli to widzimy i jeśli czujemy, że możemy coś zrobić, aby temu zapobiec, musimy działać. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję na przerwanie cyklu przemocy.

 

4 kroki na przerwanie cyklu przemocy

Pierwszym krokiem jest zawsze świadomość. Kiedy już jesteśmy świadomi problemu, możemy zacząć szukać rozwiązań. Nie wystarczy jednak sama świadomość problemu. Musimy także chcieć coś z tym zrobić.

W tym miejscu większość ludzi ponosi porażkę. Widzą problem, ale nie chcą się w niego zaangażować. Uważają, że to nie ich sprawa, albo boją się się zaangażować. Prawda jest jednak taka, że jeśli nie zrobimy czegoś w tej sprawie, problem będzie się tylko pogłębiał.

 

Drugim krokiem jest edukacja. Powinniśmy sami edukować się na temat przemocy i znęcania się. Tylko wtedy będziemy w stanie zrozumieć ten problem i znaleźć sposoby, by mu zapobiegać. Edukacja jest kluczem do zapobiegania.

 

Trzeci krok to podjęcie działania. Nie możemy siedzieć bezczynnie i czekać, aż ktoś inny coś z tym zrobi. To my musimy podjąć działania i coś zmienić. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Możemy jako wolontariusze poświęcić swój czas na pomoc organizacjom, które wspierają ofiary przemocy. Możemy przekazywać pieniądze do tych organizacji. Możemy lobbować na rzecz prawa i polityki, które pomogą zapobiegać przemocy i znęcaniu się. Możemy edukować innych na temat tego problemu. Możemy też otwarcie występować przeciwko przemocy i znęcaniu się, gdy tylko je zauważymy.

Podejmowanie działań nie zawsze jest łatwe, ale zawsze jest konieczne. Tylko podejmując działania, możemy mieć nadzieję, że coś zmienimy.

 

Czwartym i ostatnim krokiem jest to, by nigdy się nie poddawać. Nie wolno nam nigdy rezygnować z siebie ani z tych, którzy są ofiarami przemocy i wykorzystywania. Nigdy nie wolno nam rezygnować z przekonania, że możemy coś zmienić. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że uda nam się zakończyć cykl przemocy i wykorzystywania.

Jeśli jednak brak Ci sił na walkę, to poprzez informowanie innych, możesz zakończyć cyklu przemocy i znęcania się. Tylko wtedy możesz mieć nadzieję na przyszłość bez przemocy i znęcania się.

 

Przemoc to poważny problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, z różnych środowisk i płci. Może mieć charakter fizyczny, emocjonalny, psychiczny lub seksualny. Może mieć miejsce w różnego rodzaju związkach – między małżonkami, partnerami, członkami rodziny, przyjaciółmi lub znajomymi.

 

Jeśli jesteś ofiarą przemocy, ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sam. Jest wielu ludzi i terapeutów, którzy troszczą się o Ciebie i chcą Ci pomóc. Istnieje też wiele organizacji i zasobów, które mogą Ci pomóc. Psychoterapia może być również bardzo pomocna.

Tylko razem możemy coś zmienić.

Zmień siebie i zmieni się cała Twoja rzeczywistość.

YOU are not alone!

Mateusz Pruszowski
Mateusz Pruszowskihttps://mateuszpruszowski.com
PHD Psychology, MSc Strategic Management, inżynier chemii, naturopata, numerolog, student medycyny chińskiej, konsultant totalnej biologii. Autor bloga SantaMedicina.pl i 7 książek. Twórca nowatorskiej metody – Psychobodylogii®. Terapeuta, aktywny przedsiębiorca, wykładowca, mówca motywacyjny.

POPULARNE

Co to jest Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety Sapo

Co to jest Ceremonia Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety SAPO Kambo, które znamy również pod nazwą Sapo, zyskuje uznanie i popularność w wielu regionach...

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie Runy oznaczają tajemnice. Są ściśle związane z podświadomością. Ich historia pomimo wielu zawiłości mówi, że w epoce starożytności...

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga Recall Healing?

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga? Zalety i wady Recall Healing Totalna biologia to relatywnie nowy kierunek w alternatywnym podejściu do chorób i...

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie W dzisiejszym świecie niewielu z nas skupia się na prawdziwej relaksacji umysłu. Ciągle za czymś gonimy, jak nie...
spot_img

LOSOWER ARTYKUŁY

Santa Medicina
Newsletter

Bądź na bierząco z nowymi artykułami!

error: Content is protected !!