czwartek, 3 kwietnia, 2025
spot_img
Strona głównaMEDYCYNA NATURALNAPrzepisy - ceremonialne kakao

Przepisy – ceremonialne kakao

O tym, czym jest ceremonialne kakao, co zawiera i czym różni się od klasycznego kakao, możecie poczytać w naszym poprzednim artykule https://santamedicina.pl/blog/ceremonialne-kakao/

Jak przygotować klasyczne kakao ceremonialne?

Zazwyczaj przyjmuje się, że porcja kakao ceremonialnego zawierać powinna od 36 do 50 g pasty. Warto jednak zacząć swoją przygodę z kakao od nieco mniejszych dawek, jak chociażby. 20 g. Dzięki temu możliwe również będzie poznanie reakcji organizmu na działanie substancji bioaktywnych w sposób nieco mniej gwałtowny i intensywny. Dawki ceremonialne (czyli do 50 g) najlepiej wypijać 1-3 razy w tygodniu. Jeśli częstotliwość spożywania ceremonialnego napoju ma być większa, można zmniejszyć ilość pasty w pojedynczej porcji.

Aby przygotować kakao ceremonialnego potrzebujesz następujące składniki:

  • 40 g kakao,
  • 150 ml napoju roślinnego,
  • 1 łyżka cukru kokosowego (można zastąpić syropem klonowym, z agawy, daktylowym lub nie słodzić wcale),
  • szczypta soli i pieprzu cayenne (sól podkreśla czekoladowy smak napoju, a kapsaicyna aktywuje bioskładniki i ułatwia ich przyswajanie).

Przygotowanie:

  1. Podgrzewamy napój roślinny do maksymalnie 40-50 stopni celciusza, dosypując również sól i szczyptę pieprzu cayenne lub innych aromatycznych przypraw.
  2. Dodajemy odpowiednią porcję pasty kakaowej, a po chwili blendujemy lub dodajemy pokrojone wcześniej kakao. Użycie blendera to również najlepsza metoda na rozdrobnienie twardego kakao i uzyskania wspaniałej pianki. Voilà, napój gotowy!

Przygotowany w ten sposób napój jest gęsty, słodkawy i kremowy. Warto dodać, że głęboki smak i aromat czekolady gwarantuje niesamowicie przyjemne doznania smakowe!

Kakao należy pić powoli, co pozwala delektować się smakiem i otwierać na nowe doznania. Warto również poświęcić ten czas na wsłuchanie się w siebie, w swoje emocje, w relacje z ludźmi, którzy są nam szczególnie bliscy.

Czego należy unikać, kiedy przygotowujemy kakao ceremonialne?

  1. Mleka krowiego lub innego mleka zwierzęcego.
  2. Rafinowanego cukru.
  3. Pośpiechu!

kakao ceremonialne

Przepis na zdrowe i pożywne leśne ceremonialne kakao 

kakao ceremonialne

Dla ludzi kochających długie wyprawy i sport, potrzebujących siły dla ciała i ducha, a także na romantyczny wieczór we dwoje 🙂

  1. Podstawę stanowi 20-40gram pasty kakaowej.
    Do wyboru mamy ceremonialne kakao z Peru, Ghany i Ekwadoru, z kolei najsłodsza jest pasta kakaowa z Peru.
  2. Mleko owsiane.
  3. Banan.
  4. Pół Avocado.
  5. Wiórki kokosa i płatki Migdałów.
  6. Łyżka miodu.
  7. Szczypta pieprzu cayenne.
  8. Dla smakoszy ostrości chilli.?
Kakao mieszamy z napojem roślinnym na wolnym ogniu 40-50 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że nie doprowadzamy mieszaniny do wrzenia. Następnie, ściągamy napój z gazu, dodajemy wszystkie składniki i blendujemy. Kokos i migdały możemy podać zarówno w całości, jak i w kawałkach.

Proste, prawda?

Smacznego 🙂

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) BEZ ZGODY właściciela i administratora strony. 
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji. 
LOSOWE ARTYKUŁY

Głębokie oddychanie: Intuicyjna czynność, która jest kluczowa dla naszego dobrego samopoczucia

Głębokie oddychanie: Intuicyjna czynność, która jest kluczowa dla naszego dobrego samopoczucia Wszyscy wiemy, jak oddychać. W rzeczywistości robimy to bez zastanowienia każdego dnia naszego życia....

CHAGA prozdrowotny grzyb. Czym jest, zastosowanie, przeciwskazania

CHAGA prozdrowotny grzyb. Czym jest, zastosowanie, przeciwskazania Wprowadzenie Chaga, znana również jako Inonotus obliquus, to grzyb prozdrowotny, który zdobywa coraz większą popularność w środowiskach związanych ze...

Sananga – Amazońska medycyna na poprawę wzroku

Sananga - Amazońska medycyna na poprawę wzroku Sananga to unikalne krople do oczu, które pochodzą z tradycji rdzennych plemion amazońskich. Od tysięcy lat były wykorzystywane...

NOWE ARTYKUŁY