środa, 27 września, 2023
spot_img
Strona głównaKADZIDŁAPalo Santo - Święte Drzewo, mistyczne kadzidło

Palo Santo – Święte Drzewo, mistyczne kadzidło

Skąd pochodzi Palo Santo? 

Palo Santo (Bursera graveolens) to roślina występująca w Ameryce Środkowej oraz na północnych obszarach Ameryki Południowej. W tłumaczeniu z języka hiszpańskiego oznacza Święte Drzewo, które od tysięcy lat jest używane przez szamanów w trakcie rytualnych ceremonii, modlitw, czy podczas leczenia. Drzewo posiada wiele substancji dotleniających mózg, takich jak: limonen i terpinol.

Palo Santo swoją historią sięga prawdopodobnie starożytnych czasów Imperium Inków. Swoją popularność roślina zawdzięcza udziałowi w ceremoniach Ayahuasca. Podczas tych obrzędów Święte Drzewo utrzymywało energię czystą oraz uziemioną. Od wieków stanowi więc nieodłączny element każdego obrzędu prowadzonego przez szamana.

Używanie Palo Santo sięga tysięcy lat w tył. Osobami, które go stosowały byli szamani oraz uzdrowiciele w Ekwadorze oraz w Peru. Również teraz, podróżując przez Andy można spotkać uzdrowicieli, czy szamanów, którzy wykorzystują roślinę do odprawiania różnorodnych ceremonii i rytuałów.

Prawdziwe Palo Santo z Lasu Szamana
Prawdziwe Palo Santo z Lasu Szamana. https://lasszamana.pl/Kadzidla/Palo-Santo

 

W jaki sposób pozyskuje się Święte Drzewo?

Zbieranie drewna tego gatunku jest bardzo popularne w Peru i mniej popularne w Ekwadorze. Sposób, w jaki zbiera się drewienka respektują jego świętość, a także pozwalają kultywować jego dalsze życie. Palo Santo jest objęte ochroną. Zabronione jest ścinanie żyjących drzew. Opadłe gałęzie zostawia się do wyschnięcia na okres 3-5 lat. W tym czasie dochodzi do różnych reakcji chemicznych, które powodują krystalizację soków oraz formowanie złoża.

Dzięki temu ziarna rośliny stają się pomarańczowe i złote. Właśnie takie drewno posiada najwięcej dobroczynnych właściwości. Mimo tego, że zabronione jest ścinanie żyjących drzew, istnieje proceder, w którym hodowcy posiadający własne plantacje, ścinają żywe Święte Drzewa.

 

Jakie jest zastosowanie Palo Santo?

Palo Santo ma bardzo szerokie zastosowanie. Oczyszcza umysł, zwiększa przepływ energii ciała, a także jest pomocne w trakcie medytacji. Ponadto drewienko przyda się podczas oczyszczania: zdrowia, pracy, pieniędzy, samochodu, czy miejsca zatrudnienia. Podczas spalania uwalnia nie tylko piękny aromat, ale również usuwa złą energię, zapewnia ochronę energetyczną, oraz podnosi na duchuWykazuje się, że Święte Drzewo przynosi także szczęście. Ponadto Święte Drzewo koi i uspokaja nerwy. Szamani oraz uzdrowiciele okadzali miejsca przed negatywnym działaniem złych duchów.

Drewno cechuje twardość i wytrzymałość, dlatego znalazło swe zastosowanie w budownictwie okrętowym. Ponadto z nazwą „Święte Drzewo” z pewnością spotkali się miłośnicy spożywania Yerba Mate. To właśnie z Palo Santo możliwe jest wykonanie matero, czyli specjalnego naczynia, w którym przygotowuje się napar z liści z Ostrokrzewu Paragwajskiego. Zaparzona w ten sposób Yerba Mate smakuje dużo lepiej, niż przyrządzana z pomocą naczynka ceramicznego. Warto wiedzieć, że w wysokiej temperaturze wody, wydobywana zostaje żywica, która zupełnie zmienia smak naparu. W sprzedaży dostępnych jest wiele naczyń z służących do parzenia Yerba Mate.

Wykazuje się, ze Palo Santo posiada licznie właściwości lecznicze. Skuteczne zwalcza infekcje wirusowe oraz grzybiczneWarto wiedzieć, że olejki połączone z aromatyzowaną żywicą pozytywnie wpływają na organizm podczas leczenia grypy, przeziębienia, migreny, choroby lokomocyjnej, czy astmy. Ponadto korzystnie wpływa na dolegliwości związane z bólami brzucha, czy z bólami stawów. Często dodaje się je do peelingów (oczyszczają ciało), terapeutycznych płynów nawilżająco-oczyszczających (aromaterapia), a także mydeł. Drewienka mogą być także używane jako amulety.

Prawdziwe Palo Santo z Lasu Szamana
Prawdziwe Palo Santo z Lasu Szamana. https://lasszamana.pl/Kadzidla/Palo-Santo

Palo Santo a badania naukowe 

Olejek pozyskiwany z gałęzi drzewa Bursera graveolens posiada potwierdzone naukowo właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Magazyn Indian Journal of Pharmaceutical Education and Research zamieścił wyniki badań, które potwierdzają, że Palo Santo posiada właściwości antybakteryjne (od umiarkowanych do wysokich). Pomaga w walce z następującymi bakteriami: Listeria monocytogenes, Staphilococcus aureus, Salmonella choleraesuis, Clostridium perfringens, Bacillus cereus, Candida albicans oraz Escherichia coli. Przedstawione wyniki badań wykazują, iż olejek eteryczny pochodzący z gałęzi drzewa Bursera graveolens posiada właściwości antybakteryjne.

Święte Drzewo jest źródłem przeciwutleniaczy oraz fitochemikaliów, znanych również jako terpeny, do których należą α-terpineol oraz limonen. Kubańscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że składniki olejku Świętego Drzewa mogą spowalniać rozwój nowotworu piersi typu MCF-7. 

 

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu Palo Santo?

Decydując się na zakup Świętego Drzewa należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego etyczne pochodzenie. Roślina cieszy się coraz większą popularnością. Posiada niezwykły zapach i wyjątkowe właściwości. Dokonując zakupu, bardzo istotna jest informacja o pochodzeniu Palo Santo. Na rynku można spotkać wiele drewienek Świętego Drzewa, co wiąże się z niższą jakością produktu. Na sprzedaż często decydują się osoby, które znajdą najtańszą ofertę w internecie, co oznacza, że ich towar jest niewiadomego pochodzenia. W dodatku kadzidło często jest sztucznie aromatyzowane.

Firma mająca w swojej ofercie wysokojakościowe i prawdziwe Święto Drzewo chętnie będzie o nim informować za pośrednictwem strony internetowej swojego sklepu. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na cenę produktu. Koszt drewienka zaczyna się już od 10 złotych. Wybór tego, za który zapłacimy najmniej nie będzie jednak dobrą decyzją. Warto także sprawdzić kraj pochodzenia produktu – najlepiej, aby był to Ekwador, bądź Peru. Drewienka odznaczające się wysoką jakością są zbierane z naturalnie powalonych drzew. Dokładna nazwa gatunku tej rośliny to Bursera graveolens.
Nasz sklep oferuje prawdziwe Palo Santo.

Prawdziwe Palo Santo z Lasu Szamana
Prawdziwe Palo Santo z Lasu Szamana. https://lasszamana.pl/Kadzidla/Palo-Santo

Sposób użycia kadzidełka 

Drewienka Świętego Drzewa można wykorzystywać na wiele sposobów. Aromat tej rośliny zastąpi sztuczne odświeżacze powietrza w domu. Drewienka wystarczy umieścić w saszetce, dzięki której woń Świętego Drzewa będzie unosić się w całym domu, co dodatkowo wniesie do niego pozytywną energię.

Kolejnym sposobem, w jaki można użyć Palo Santo jest oczyszczanie oraz okadzanie pomieszczeń. Aby tego dokonać, wystarczy zapalić końcówkę drewienka przez 30 sekund, trzymając pod kątem 45 stopni, po czym w nią dmuchnąć. Zapach dymu rozniesie się wokoło. Woń pozwoli okadzić nas samych, bliskie nam osoby, a także pomieszczenie, w którym się obecnie znajdujemy. Zaletą kadzidła jest to, że można go użyć kilkukrotnie, nie spalając od razu całego drewienka. Jako ciekawostkę możemy dodać, że spalane drewienko oprócz właściwości energetycznych, skutecznie odstraszy insekty, np. komary. 

Palo Santo jest także jednym ze składników naturalnie powstających mieszanek zapachowych. Olejki eteryczne, jakie w nich znajdziemy są bardzo pomocne w kosmetologii, a także medycynie naturalnej. W Ekwadorze oraz w Peru wiórki Świętego Drzewa są dodawane do nalewek, a także herbatek, które wspierają układ immunologiczny, redukują stany zapalne, a także ułatwiają trawienie. 

Święte Drzewo można spotkać w różnorodnych postaciach. Najpopularniejszą formą ich sprzedaży są drewienka, które należą do najwygodniejszych podczas używania. Na rynku dostępne są również olejki, trociny oraz stożki. Zapach wydobywający się z Palo Santo jest jest połączeniem różano-żywicznego aromatu, cytrusów oraz mięty.

Palo Santo
Święte Drzewo z Lasu Szamana.

 

Czy Święte Drzewo należy do gatunków zagrożonych?

Na temat Palo Santo krąży wiele kontrowersji. Część osób uważa, że jest ono gatunkiem zagrożonym. Jednak, jak jest naprawdę? Nazwy „Palo Santo” używa się dla określenia kilku różnych i niespokrewnionych ze sobą gatunków botanicznych. Na całym świecie istnieje kilka niepowtarzalnych gatunków sprzedawanych jako „Palo Santo”. Z tego powodu zarówno naukowcy, jak i ekolodzy stosują naukową klasyfikację tego gatunku, w trakcie przeprowadzania różnorodnych badań naukowych. Według czerwonej listy IUCN oraz CITES, Bursera graveolens nie należy do gatunków krytycznie zagrożonych. W Ameryce Środkowej i Południowej istnieje bardzo dużo stabilnych plantacji tych drzew.

 

Palo Santo z Peru lub Ekwadoru

W Peru Bursera graveolens pozostaje rośliną regulowaną przez państwowe agencje rolne, ponieważ jest wrażliwym produktem leśnym. Niestety mimo licznych kontroli, dochodzi do pozyskiwania drewienek w sposób nieetyczny. Jak wcześniej wspomnieliśmy, hodowcy nielegalnie ścinają żywe drzewa, kierując się własnymi korzyściami. Proceder nie dotyczy tylko Świętego Drzewa, ale również pozostałych zasobów leśnych. Do walki z tego typu przedsięwzięciami powstają agencje regulacyjne do spraw Środowiska. To właśnie te agencje kontrolują zarządzanie i regulację prawną produktów spożywczych i leśnych pochodzenia naturalnego.

Plantatorzy muszą przestrzegać odpowiednich wytycznych, podczas uprawy, a przede wszystkim ścinania Palo Santo. Muszą posiadać oficjalne zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie, a także dystrybucję zasobów leśnych. Takie zezwolenie najczęściej otrzymują rodzimi mieszkańcy Peru.

Państwo to uznało Palo Santo za gatunek zagrożony w 2006 roku. Drzewo to znalazło się na liście gatunków ściśle chronionych, ponieważ roślinę tę pozyskiwano do celów niekomercyjnych. Ogromne ilości drzew były ścinane w północnych lasach Peru. W celu rozwiązania tego problemu, rząd powołał agencję SERFOR. Każda organizacja, która pozyskuje zasoby leśne, w tym Święte Drzewo musi bezpośrednio współpracować z wcześniej wspomnianą agencją, która zatwierdza jego legalność oraz etyczne pochodzenie.

Osoby decydujące się na zakup drewienka, które pochodzi z legalnego źródła i jest produkowane w sposób etyczny, wspierają lokalne społeczności. Mogą przyczynić się do ochrony tej rośliny, kupując drewienka pozyskane w sposób zrównoważony.

 

Legenda o Świętym Drzewie

Legendę o powstaniu Świętego Drzewa stanowi historia miłosna. Wydarzenia sięgają czasów, gdy świat zaczynał dopiero istnieć. Ziemię zamieszkiwało niewiele osób. Pewnego dnia przystojny oraz cnotliwy Cosakait zakochał się w dziewczynie. Niestety wybranka jego serca nie odwzajemniała uczucia Cosakaita. Młodzieńcowi mimo licznych prób zdobycia jej uwagi, nie udało się rozkochać w sobie dziewczyny. Cosakait bardzo cierpiał z powodu swojego zawodu miłosnego.

Pewnego razu Cosakait doznał śmiertelnej gorączki. Na łożu śmierci młodzieniec życzył sobie, aby na zawsze pozostać przy swojej wybrance. Chciał zdobić jej włosy pięknymi kwiatami, perfumować wodę, którą będzie przemywała twarz, a także odstraszać owady. Bóg postanowił spełnić jego ostatnią wolę. Ciało Cosakaita zostało pochowane nad rzeką.

Pewnego razu ukochana młodzieńca spacerowała niedaleko jego miejsca pochówku. Postanowiła zatrzymać się dokładnie w miejscu, w których spoczywało jego ciało, po czym wsadziła dłonie do ziemi. Poczuła zimny dotyk. Duch jej zalotnika zaczął się materializować w postaci pączka, które zapoczątkowało istnienie niezwykłego drzewa, pełnego wielu pąków. Jednym z nich ozdobiła swoje włosy. Woń kwiatu odstraszała od tej pory owady, woda pięknie pachniała, a wokół dziewczyny roztaczał piękny zapach. Dzięki temu Cosakait był zawsze przy swojej ukochanej. Palo Santo stało się symbolem prawdziwej, bezgranicznej miłości. Miłości skłonnej do największych poświęceń. Miłości, która zwyciężyła śmierć.

 

Gdzie kupić Prawdziwe Palo Santo ?

Prawdziwe Palo Santo możecie Państwo kupić w sklepie LasSzamana.pl .

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Państwu odpowiedniej wiedzy dotyczącej Palo Santo – Świętego Drzewa. Mieliśmy na celu przekazanie najistotniejszych informacji, związanych z tą rośliną. Decydując się na zakup Palo Santo, należy pamiętać o sprawdzeniu jego pochodzenia.

Mateusz Pruszowski
Mateusz Pruszowskihttps://mateuszpruszowski.com
PHD Psychology, MSc Strategic Management, inżynier chemii, naturopata, numerolog, student medycyny chińskiej, konsultant totalnej biologii. Autor bloga SantaMedicina.pl i 7 książek. Twórca nowatorskiej metody – Psychobodylogii®. Terapeuta, aktywny przedsiębiorca, wykładowca, mówca motywacyjny.

POPULARNE

Co to jest Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety Sapo

Co to jest Ceremonia Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety SAPO Kambo, które znamy również pod nazwą Sapo, zyskuje uznanie i popularność w wielu regionach...

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie Runy oznaczają tajemnice. Są ściśle związane z podświadomością. Ich historia pomimo wielu zawiłości mówi, że w epoce starożytności...

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga Recall Healing?

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga? Zalety i wady Recall Healing Totalna biologia to relatywnie nowy kierunek w alternatywnym podejściu do chorób i...

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie W dzisiejszym świecie niewielu z nas skupia się na prawdziwej relaksacji umysłu. Ciągle za czymś gonimy, jak nie...
spot_img

LOSOWER ARTYKUŁY

Santa Medicina
Newsletter

Bądź na bierząco z nowymi artykułami!

error: Content is protected !!