środa, 22 stycznia, 2025
spot_img
Strona głównaEZOTERYKA | ŚWIADOMOŚĆTechniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie

W dzisiejszym świecie niewielu z nas skupia się na prawdziwej relaksacji umysłu. Ciągle za czymś gonimy, jak nie w pracy, to w domu. Skupiamy się na rzeczach istotnych dla naszych bliskich, by zapewnić im bezpieczeństwo finansowe i rodzinne ciepło. Warto jednak pośród tej gonitwy na chwilę się zatrzymać i pomyśleć tylko o sobie. Spraw sobie wyjątkową przyjemność, jaką osiągnąć możesz poprzez techniki relaksacji umysłu. Pokażemy Ci 10 sposobów na uspokojenie, dzięki którym zsynchronizujesz swoje ciało i umysł. To o wiele łatwiejsze niż może się wydawać!

W jaki sposób uspokoić myśli? Techniki relaksacji umysłu

Trzeba przyznać, że nie każdy z nas jest w stanie poradzić sobie z nagromadzonym przez lata stresem. Lęki, które towarzyszą nam w życiu codziennym potrafią przyćmić pozytywne aspekty naszego życia. Ważne jednak, by nie dać się im zdominować, gdyż taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Drobny stres przerodzić się może w stany lękowe, a te z kolei spowodować poważną depresję.

W związku z tym, postanowiliśmy przygotować dla Ciebie sprawdzone techniki relaksacji umysłu. Sprawdź, która metoda uspokojenia duszy i ciała będzie dla Ciebie najlepsza. Zacznij stosować nasze rady, a Twoje codzienne życie zmieni się na lepsze w mgnieniu oka!

1. Wypróbuj medytację

Medytacja - techniki relaksacji umyslu

Nie bez powodu nasze zestawienie technik relaksacji umysłu otwiera medytacja. Jest to wyjątkowa forma ćwiczeń, które uspokajają nie tylko duszę, ale i ciało. Warto dodać, że medytacja ma wiele różnych form i nie zawsze wiąże się ze skomplikowanym przygotowaniem. Nadrzędnym celem medytowania pozostaje jednak trening świadomości własnego „ja” oraz uzdrawiającej mocy tej techniki relaksacyjnej.

Przed przystąpieniem do medytacji warto wesprzeć się błogim zapachem naturalnego kadzidła. Charakteryzują się one nie tylko cudowną wonią, ale również cechami uziemiającymi. Oczyszczenie atmosfery przy pomocy szałwii białej pozytywnie wpływa na uregulowanie naszych myśli i skupienie się na tym, co tu i teraz.

Nie korzystałeś nigdy z techniki relaksacji umysłu, jaką jest medytacja? Zobacz, jak krok po kroku zabrać się za uspokojenie duszy i ciała dzięki medytowaniu:

  1. Znajdź odpowiednie miejsce, gdzie możesz usiąść – może to być poduszka medytacyjna, karimata, lub zwykłe krzesło.
  2. Ustaw minutnik lub stoper za 10 minut.
  3. Usiądź prosto, a następnie wyobraź sobie sznurek, który biegnie z ziemi przez kręgosłup i kark, aż do mózgu. Zwizualizuj połączenie sznurka z sufitem, dzięki czemu utrzymuje Cię on w odpowiedniej pozycji.
  4. Zamknij oczy, oddychaj głęboko i równo.
  5. Wyobraź sobie, że znajdujesz się w miejscu, które Cię uspokaja. Leżysz na soczysto zielonej trawie, wzdłuż przepływa szumiący strumyk, a pogoda jest idealna. Poczuj na sobie wilgoć rzeki i ciepło promieni słonecznych. Niech otacza Cię zapach łąkowych kwiatów.
  6. Skup się na oddechu, wciągaj i wypuszczaj powietrze przy pomocy swojej przepony. Skoncentruj się na fizycznym aspekcie powietrza, które wypełnia Twoje płuca po brzegi.
  7. Jeśli jakaś myśl będzie próbować zmącić Twój błogostan, nie przejmuj się. Wyobraź sobie, że to tylko liść, który spada z drzewa i tańczy na wietrze. Przyjrzyj mu się i zaakceptuj go, cokolwiek reprezentuje.

Pozostań w takiej pozycji, aż upłynie wyznaczony czas. Poczujesz się lepiej, pełniej i o wiele zdrowiej.

2. Ćwicz jogę

Joga - techniki relaksacji umyslu

Ćwiczenie jogi to jeden z najskuteczniejszych sposobów na trening całego ciała bez obciążania mięśni i stawów. Wcale nie musisz zaczynać od skomplikowanych i złożonych pozycji. Wystarczą podstawowe układy ciała, by poczuć różnice, gdy Twój organizm będzie się odprężał i relaksował.

Rozpal węgielek trybularzowy i skrop na niego olejek Palo Santo, a w rezultacie będzie Ci łatwiej się rozluźnić. Jeśli wiesz, jak rozpocząć treningi jogi, możesz wykonywać pozycje we własnym domu. Warto jednak zacząć od sesji z profesjonalnym joginem, by poznać kluczowe podstawy treningu. Takie zajęcia często odbywają się w dedykowanych klubach, ale też na terenie lokalnej siłowni.

Jeżeli chcesz uprawiać jogę nakierowaną na techniki relaksacji umysłu, wybierz hathajogę. Nie wymaga ona złożonych układów, lecz skupia się na pozycjach asana, procesach oczyszczających krija, a także kontroli oddechu pranajama. W tradycji hinduskiej hathajoga pozwala przezwyciężyć chorobę, starość, a nawet śmierć. Jest to idealny wstęp do bardziej zaawansowanych rodzajów ćwiczeń jogi.

Warto zaznaczyć, że joga może nie być odpowiednia dla osób, które walczą ze schorzeniami kręgosłupa, osteoporozą lub zakrzepami krwi. Podjęcie ćwiczeń jogi możesz skonsultować ze swoim lekarzem.

3. Popraw swój oddech

Naucz się oddychać! Choć oddychanie jest procesem niezbędnym do życia, który wykonujemy wręcz nieświadomie, nie każdy z nas robi to w poprawny sposób. Okazuje się, że warto poświęcić chwilę, by opanować właściwe techniki wdychania i wydychania powietrza.

Zacznijmy od tego, że większość z nas bazuje na zbyt płytkim oddechu. Odrobina powietrza wtłaczana jest wtedy tylko do górnej części płuc. Wówczas należy wykonywać częstsze wdechy, gdyż za mała porcja powietrza nie wystarczy na długo.

Z pomocą przychodzą ćwiczenia oddechowe. Dzięki nim możesz nauczyć się poprawnie wtłaczać powietrze do płuc tak, by wypełnić je całe życiodajnymi składnikami.

Sprawdź, czy oddychasz poprawnie! Połóż dłoń na swojej klatce piersiowej i weź normalny wdech. Czy Twoja klatka się uniosła? Jeśli nie, to znaczy, że oddech jest zbyt płytki. Weź teraz pełny wdech i poczuj różnicę, jak dłoń unosi się do przodu wraz z wypełnieniem płuc.

Dobrze jest wykonywać ćwiczenia oddechowe, które pozwolą Ci lepiej dotlenić cały organizm. Przy okazji, jest to też świetna technika relaksacji umysłu. Spróbuj sam:

  • Znajdź ciche miejsce do siedzenia, gdzie będziesz mógł wygodnie się oprzeć.
  • Połóż jedną dłoń na brzuchu, drugą zaś na klatce piersiowej.
  • Jak w przypadku medytacji, utrzymuj wyprostowaną pozycję.
  • Zamknij oczy.
  • Weź kilka głębokich wdechów, ale nie skupiaj się na technice.
  • Teraz weź jeden pełen wdech i poczuj, jak unoszą się Twoje dłonie. Oddychaj powoli, jakbyś chciał dokładnie poczuć każdy mikroskładnik powietrza.
  • Kiedy nie możesz już wdychać, zatrzymaj zgromadzone powietrze w płucach i bardzo wolno zacznij je wypuszczać. Wraz z wydechem, wyrzucaj z siebie wszystkie troski i zmartwienia.

Nie musimy chyba przypominać, że wdechy wykonujemy nosem, a wydychamy ustami? Efekty lepszego dotlenienia odczuje nie tylko Twój zrelaksowany umysł, ale również całe ciało, a przede wszystkim układ oddechowy i układ krwionośny.

4. Wybierz się na wędrówki po lesie i górach

wedrówka po lesie - techniki relaksacji umyslu

Spacer leśnymi i górskimi ścieżkami to kolejna wyśmienita technika relaksacyjna. Warto poświęcić przynajmniej kilkanaście minut dziennie lub kilka godzin w tygodniu na piesze wędrówki. Nie musi Ci przyświecać żaden konkretny cel, ważne jednak, by zapomnieć o otaczających problemach.

Jeżeli mieszkasz w otulinie wyjątkowych krajobrazów, tym łatwiej będzie Ci czerpać z nich korzyść. Osoby zamieszkujące osiedla miejskie zawsze mogą udać się do parku lub wyjechać na chwilę za miasto. Ważne, by podczas pieszych wędrówek chłonąć atuty przyrody całym sobą.

Świetną alternatywą dla lasów są góry, a tych w naszym kraju nie brakuje. Zdobywanie szczytów to nie tylko sposób na relaks na łonie natury, ale również ogromna satysfakcja z dotarcia na samą górę. Szybko zapomina się o zmęczeniu, gdy zarówno dusza, jak i ciało, są zadowolone z efektów wędrówki.

Nasza rada: nie bierz ze sobą telefonu. Chyba że boisz się, że się zgubisz, ale wtedy przełącz urządzenie na tryb samolotowy. Niech nikt i nic Ci nie przeszkadza. Szybko zapomnisz o troskach, dotlenisz cały organizm i poczujesz „wiatr w żaglach”.

5. Zajmij się nowym sportem

Uprawiaj sport - techniki relaksacji umyslu

Aktywność fizyczna to nie tylko piesze wędrówki, ale także uprawianie sportu. W tym przypadku Twoje możliwości są praktycznie nieograniczone. Możesz nie tylko uprawiać swoje ulubione dyscypliny, ale również sięgnąć po coś zupełnie nowego. Oprócz tradycyjnych rekomendacji, czyli roweru lub biegania, masz możliwość nieco bardziej zaszaleć.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się jazda na rolkach, która może pozytywnie wpływać na relaks. Pod warunkiem, że zbyt często nie upadamy, ale to kwestia wprawy i praktyki.

Można również pójść o krok dalej, a więc zająć się sportami motorowymi. Jazda na motorze czy quadzie to świetna opcja, by uwolnić nieco adrenaliny, a przy tym odciąć się od rzeczywistych spraw codzienności.

Jakikolwiek sport wybierzesz, ważne, by stał się on integralną częścią Twojego życia. Jeśli kupisz karnet na siłownię, wyrób w sobie nawyk regularnych wizyt trzy razy w tygodniu. Systematyczność sprawi, że Twój organizm poczuje pozytywną zmianę, a dotleniony po wysiłku fizycznym mózg będzie pracował o wiele lepiej niż do tej pory.

6. Zmień dietę

Zmień dietę - techniki relaksacji umyslu

Czy sposób, w jaki się odżywiamy, ma cokolwiek wspólnego ze stresem oraz relaksem? Okazuje się, że tak!

Istnieje szereg produktów żywnościowych, które pozwalają zmniejszyć nagromadzenie hormonów odpowiedzialnych za stres czy stany lękowe. Jednocześnie poprawiają one poziom endorfin i serotoniny, czyli „hormonów szczęścia”.

Co jeść, aby wesprzeć swoje techniki relaksacji umysłu? Warto sięgnąć po:

  • Produkty bogate w selen: orzechy (szczególnie brazylijskie), grzyby shiitake, brokuły.
  • Żywność bogata w magnez: szpinak, pestki dyni, kakao ceremonialne.
  • Produkty bogate w tryptofan: ciemna czekolada, awokado, orzechy, banany.

Dla lepszego samopoczucia i wsparcia całego organizmu warto ograniczyć spożycie mięsa, a najlepiej przejść na dietę wegańską. Roślinna dieta obniża ciśnienie krwi, wspiera redukcję tkanki tłuszczowej, poprawia pracę serca i naczyń krwionośnych. Zalety weganizmu są niezliczone, a odstawienie mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego to pewne wsparcie dla technik relaksacyjnych.

7. Podejmij zajęcia relaksacyjne

Zajęcia relaksacyjne - techniki relaksacji umyslu

Warto też znaleźć sobie nowe hobby, które wpisuje się w kanwę techniki relaksacji umysłu. Mowa tutaj o aktywnościach, jakie opierają się na wsparciu pracy umysłu. Może to być rysowanie, kolorowanie czy nawet łączenie kropek. Te dziecinnie proste zajęcia to świetny sposób, by zaangażować się w trening skupienia i koncentracji.

Również z tych prozaicznych zajęć warto stworzyć sobie rutynę. Niech nie będzie to jednorazowa aktywność, lecz hobby, do którego będziesz powracać w regularnych odstępach. Świetnie sprawdzą się też prace ręczne: szydełkowanie, haftowanie czy modelarstwo.

W tym przypadku należy wybrać zajęcia, które nie wymagają aktywności fizycznej. Nadmierny ruch może być niewskazany, gdyż potencjalnie wywołuje napięcie, a tego staramy się uniknąć.

8. Muzyka relaksacyjna

Muzyka relaksacyjna- techniki relaksacji umyslu

Słuchanie muzyki, która potrafi Cię odprężyć, to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych technik relaksacji umysłu. Jeżeli jesteś zwolennikiem bardziej energetycznych gatunków, jak rock czy metal, spróbuj odskoczni w postaci czegoś spokojniejszego. Świetną alternatywą dla muzyki może okazać się też słuchanie odgłosów natury.

Znajdź muzykę instrumentalną, ponieważ skupianie się na tekstach piosenek nie pomaga w relaksacji. Dobrze też celować w kompozycje, które oparte są na licznych powtórzeniach, zupełnie jak mantry. W tym przypadku warto sięgnąć po muzykę klasyczną kompozytorów takich, jak Szostakowicz, Mozart, Beethoven czy Strauss.

9. Odstaw media społecznościoweWyłącz Social Media - techniki relaksacji umyslu

Prawdziwą zmorą dzisiejszego świata jest otaczająca nas z każdej strony technika oraz elektronika. Warto od czasu do czasu odseparować się od negatywnego wpływu urządzeń elektronicznych na nasze życie. Oznacza to również odcięcie się od mediów społecznościowych, przynajmniej na jakiś czas.

Social media mogą być postrzegane jako narzędzia manipulacyjne, które pod pretekstem bycia „na bieżąco”, konsumują każdą wolną chwilę użytkowników. Czekanie na odpowiedź znajomego, sprawdzanie liczby „lajków” czy odświeżanie aktywności to tylko niektóre z ciemnych stron tych aplikacji.

Nie mówimy, że trzeba od razu odciąć się od całego świata, swoich przyjaciół czy świeżych wiadomości. Warto jednak ograniczyć czas, jaki spędzasz z telefonem w ręku. Odstawiaj go poza zasięg swoich rąk, by nie korciło Cię co chwilę spoglądać do ulubionych aplikacji. Pamiętaj, że zbyt częste patrzenie w ekran, nawet tak mały, jak w smartfonie, może przyczynić się do wywoływania stresu. Unikaj niepotrzebnej negatywnej energii poprzez odstawienie mediów społecznościowych.

10. Nie oglądaj TV

Nie włączaj TV - techniki relaksacji umyslu

Oglądanie telewizji nie jest wskazane, jeśli chcesz osiągnąć spokój ducha i w pełni się zrelaksować. Szczególnie w dobie pandemii COVID-19 codzienne słuchanie doniesień o zakażeniach koronawirusem to narażanie się na niepotrzebny stres. Wiadomości zdominowane są przez informacje na temat wirusa i obostrzeń, ale także polityki i problemów gospodarczych. Lepiej odciąć się od tego wszystkiego i nie oglądać telewizji.

Dotyczy to również innych programów, które nie wnoszą zbyt wiele do naszego życia. Z drugiej strony, obejrzenie wartościowego filmu czy serialu może dobrym sposobem na odetchnięcie. Jednakże, techniki relaksacji umysłu sugerują wyłączenie wszelkich urządzeń posiadających ekrany. Gdy odpoczywają Twoje oczy, odpoczywa też umysł, a to przekłada się na większy spokój wewnętrzny.

Następnym razem, gdy będziesz głodny kultury, może warto sięgnąć po dobrą literaturę?

Mistrzowskie Wskazowk Mateusz Puszowskii
Mistrzowskie Wskazówki – Jak Opanować Umysł w 24H ! By Mateusz Pruszowski
LOSOWE ARTYKUŁY

Rytuały szamańskie: Odkrywanie odmiennych stanów świadomości i harmonii z naturą

Rytuały szamańskie Rytuały szamańskie, będące jednymi z najstarszych duchowych praktyk ludzkości, fascynują swoją głębią i zdolnością do inicjowania osobistych transformacji. W epoce postmodernizmu, gdy rośnie...

Skala Hawkinsa: Wielowymiarowa mapa świadomości

Wprowadzenie: Idea pomiaru świadomości i jej korzenie Ludzka świadomość od wieków stanowi fascynujący przedmiot badań filozofów, mistyków, psychologów, a w ostatnich dekadach również naukowców z...

Opracuj system przekonań, który Ci odpowiada – Klucz do tworzenia życia, którego pragniesz

Opracuj system przekonań Większość z nas nosi w sobie przekonania, które zostały nam przekazane przez innych. Gdy dorastaliśmy, nasi rodzice, nauczyciele, rówieśnicy i otaczające nas...

NOWE ARTYKUŁY