środa, 27 września, 2023
spot_img
Strona głównaAMAZOŃSKIE DARYHapé - Plemienna tabaka, święta medycyna indian

Hapé – Plemienna tabaka, święta medycyna indian

Co to jest Hapé?

Hapé to jeden z najpopularniejszych wśród rdzennych plemion Amazonii rodzajów tabaki. Jej postawa to liście dziko rosnącego tytoniu, które poddaje się drobnemu mieleniu. Bardzo często producenci tabaki łączą je z innymi roślinami, kwiatami, popiołami czy też suszonymi ziołami. Istnieje wiele różnych kompozycji Hapé, a ich skład zależy od charakterystyki plemienia, które je produkuje. Zawsze jednak podstawa jest taka sama – stanowi ją tytoń z Amazonii (często nazywany również mapacho). Uwaga! Jest on nawet kilkukrotnie mocniejszy od gatunku stosowanego obecnie w papierosach.

Tabaka już od czasów starożytnych dla mieszkańców Ameryki Południowej stanowiła jeden z najcenniejszych leków, wykorzystywanych do niwelowania niemal każdej choroby i dolegliwości. Bardzo szybko zyskała sobie popularność również wśród ludzi nie należących do jakiegokolwiek plemienia. Przy czym wielu z nich szybko weszło w posiadanie umiejętności jej samodzielnego przygotowania.

Wbrew pozorom warto wiedzieć, że nie jest łatwo przygotować dobre i wartościowe Hapé. Liście tytoniu trzeba starannie wyselekcjonować, a następnie wysuszyć na słońcu, pokruszyć i przesiać. W ostatnim etapie najczęściej używa się specjalnego sita. Pozwala ono uzyskać drobniutki proszek o wielkości 125 mikronów.

Jako dodatek można spotkać popioły bardzo różnych roślin, stąd też efekty i skuteczność działania Hapé mogą być bardzo odmienne. Różnorodny jest też kolor mieszanki, przechodzący od piaskowego do szarego, a nawet zielonego.

Hapé i jego właściwości lecznicze 

Rdzenne plemiona Amazonii od lat stosują tytoń w celach leczniczych. To znany środek przeciwbólowy, a także skuteczny sposób na pozbycie się niektórych owadów.

Ponadto, Hapé przypisuje się zdolność do niwelowania zmęczenia czy radzenia sobie z nadmiernym głodem i pragnieniem. Warto także dodać, że Hapé ma bardzo silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Świetnie radzi sobie z kandydozą górnych dróg oddechowych oraz zagrzybieniem układu pokarmowego.

W przypadku organizmu nadmiernie zanieczyszczonego szkodliwymi toksynami, efektem stosowania leczniczej tabaki mogą być oczyszczające wymioty. W tamtejszej medycynie uważane za błogosławieństwo i oznakę oczyszczania się ludzkiego ciała ze zbędnych i szkodliwych substancji.

Tytoń zawarty w Hapé ma także wspomagać i intensyfikować działanie roślin leczniczych, które zostały użyte w jego produkcji. Wiele osób uważa, że może stanowić środek wizyjny. Wszystko przez zawartość dwóch alkaloidów: harmanu i norharmanu. Ich zasada działania jest bardzo podobna do harminy i harmaliny. Substancje te bardzo skutecznie blokują oksydazę monoaminową, w efekcie czego mogą przeciwdziałać stanom depresyjnym.

W Hapé znajduje się także nikotyna, której obecność przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia przepływu krwi, a także wspiera znacznie lepszą i efektywniejszą stymulację neuroprzekaźników. Taki stan rzeczy bardzo pozytywnie wpływa na widoczną poprawę koncentracji, polepsza kontakt z ciałem oraz daje możliwość przejścia w tryb holistycznego myślenia.

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że nawet przyjmowanie niewielkich ilości Hapé w nieregularnych odstępach czasowych może przyczyniać się do odwapnienia szyszynki. Gruczoł ten odpowiada za okołodobowe postrzeganie oraz prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. W związku z tą teorią i rosnącą popularnością Hapé na świecie, naukowcy przeprowadzili liczne badania , które obaliły mit szkodliwego wpływu plemiennej tabaki na funkcjonowanie szyszynki.

Co ciekawe, w czasie licznych testów okazało się, co może odpowiadać za zwapnienie szyszynki. W głównej mierze są to szkodliwe substancje takie jak fluor czy rtęć, które zwiększają ryzyko zachorowania na Alzheimera czy Parkinsona.

 

Jak stosować Hapé?

Istnieją dwa sposoby stosowania Hapé. Pierwszy z nich polega na zastosowaniu specjalnego przyrządu nazywanego Tepi, przy pomocy którego tabaka wdmuchiwana jest nam do nosa przez drugą osobę. Tepi zazwyczaj wykonuje się z bambusa lub kości. Przyrząd został zaprojektowany tak, by bok wchodzący do ust miał nieco większy otwór niż ten, który umieszcza się w nosie.

Aplikacja za pomocą Tepi

Drugi sposób aplikacji Hapé polega na wykorzystaniu nieco innego narzędzia niż tepi. W tym przypadku stosuje się Kuripe, pełniące rolę swoistego samoprzylepnego aplikatora. Urządzenie wyposażone jest w dmuchawkę o kształcie litery V. Jedną z jej części umieszcza się w nosie, a drugą w ustach. Kuripe zezwala tym samym na samodzielną aplikację tabaki.

Aplikacja za pomocą Kuripe

Znaczenie użycia Tepi oraz Kuripe

Rdzenni mieszkańcy Amazonii uważają, że sposób aplikacji tabaki jest równie istotny co jej skład. Nic dziwnego, że ogromną wagę przykładają do rytuałów aplikacji. W zastosowaniu tepi niezbędna jest obecność drugiej osoby, która pomaga przy przeprowadzeniu rytuału. Jej zadanie polega na wdmuchnięciu z odpowiednią siłą dawki tabaki do nozdrzy przyjmującego. Bardzo ważna jest intencja i energetyka osoby, która wdmuchuje nam proszek, ponieważ poniekąd przejmujemy cały bagaż emocjonalny danej osoby podczas aplikacji. W przypadku zastosowania Kuripe, aplikację bez problemu można przeprowadzić samodzielnie.

Według amazońskich plemion, wykorzystywanie Tepi w przypadku podawania Hapé, stwarza osobistą i intymną atmosferę pomiędzy podającym, a otrzymującym. Jest to uzasadnione i naturalne, ponieważ osoby te łączą się ze sobą poprzez usta, nosy, a także oddechy. Według wierzeń plemion z Amazonii  połączenie intencji i energii jednej osoby przechodzi na drugą, co stanowi przyzwolenie na dokonanie uzdrowienia.

Ze względu na specyficzny przebieg rytuału, osoby które nie mają doświadczenia w stosowaniu Hapé powinny skorzystać z pomocy osoby doświadczonej. Zdecydowanie lepsze będzie skorzystanie z Tepi, a nie z Kuripe. Po umieszczeniu tabaki w jednej dziurce nosa niemal natychmiastowo należy zrobić to z drugą. Podanie nie zawsze jest łatwe. Może okazać się zadaniem dość trudnym i przytłaczającym dla osoby, która jeszcze nigdy tego nie robiła lub nie ma dużego doświadczenia.

Plemienne Tepi z kości. https://lasszamana.pl/Kuripe_i_Tepi

 

Tepi i Kuripe kupisz w Lesie Szamana www.LasSzamana.pl

 

Co tak naprawdę daje stosowanie Hapé?

Ludność plemion Amazonii traktuje Hapé głównie jako środek leczniczy. Ta specyficzna tabaka ma jednak znacznie głębsze działanie, pozwalające przede wszystkim na uzyskanie wyciszenia oraz głębszego zrozumienia siebie.

Wiele osób twierdzi nawet, że przyjęcie tabaki pozwala na wprowadzenie organizmu w odprężający i relaksujący stan medytacyjny. Z tego też powodu, a także i ze względu na właściwości lecznicze, Hapé w Amazonii uchodzi za tak dużą świętość. Rytuały z nim związane przeprowadzane są w dużym skupieniu i szacunku, z należytą czcią i starannością.

 

Jaka dawka Hapé  będzie najlepsza?

Bazując na doświadczeniu, badaniach i wierzeniach plemion, które związane są z Hapé, niezwykle ważne jest niemal jednoczesne podanie proszku do obu dziurek w nosie. Ważna jest jednak nie tylko technika, ale także i ilość podawanej substancji.

Podczas pierwszej aplikacji najlepiej jest zacząć od dawki, które objętość nie jest większa od ziarna grochu. Warto mieć też na uwadze, że na tabakę każdy organizm może zareagować nieco inaczej. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie eksperymentowanie. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i nie podawaniem zbyt wielkiej dawki Hapé od razu. Metoda prób i błędów będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla każdego, komu zależy na znalezieniu dla siebie najbardziej optymalnej dawki.

Dla zwiększenia efektywności przyjmowania Hapé warto zapewnić sobie nieco komfortowej przestrzeni i samotności. Przy okazji należy oczyścić umysł i skoncentrować się jedynie na wykonywanych przez siebie czynnościach.

Docelowo Hapé ma właściwości oczyszczające. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że po aplikacji mogą pojawić się nieco niekomfortowe dolegliwości. Wśród nich należy wymienić uczucie pieczenia, katar czy nawet wymioty. Zdarzają się również omdlenia, choć jest to sytuacja spotykana niezwykle rzadko.

 

Hapé – dlaczego warto?

W przypadku Hapé niezwykle istotne jest odpowiednie podejście do tematu. Warto przy tym pamiętać o tym, że nie jest to narkotyk, nie należy więc demonizować jego stosowania podobnego do innych środków donosowych.

Tym bardziej że żadne naukowe badania (a w tym temacie przeprowadzono ich naprawdę sporo) nie dowiodły, jakoby Hapé miało negatywne i szkodliwe oddziaływanie na ludzki organizm.

Producenci Hapé, niezależnie zawsze na pierwszym miejscu stawiają szacunek do rośliny i charakterystycznych dla niej właściwości. Wedle wierzeń Amazońskich plemion każda roślina stanowi pewien szczególny stan świadomości, która w czasie przyjmowania  Hapé nawiedza ludzką świadomość. Bardzo ważna jest także wykorzystanie naturalnych właściwości rośliny, pozbawionej sztucznych i naszpikowanych chemią dodatków. Na ich działanie narażeni jesteśmy dość intensywnie każdego dnia.

Warto wiedzieć, że gatunków Hapé jest kilkadziesiąt (o ile nie kilkaset). Każde z plemion ma swój indywidualny przepis na produkcję tabaki. Wyróżniają się nie tylko pod względem zastosowanych do produkcji roślin, ale również właściwości i intensywności działania. Choć skład i wygląd Hapé w wielu przypadkach okazuje się dość odmienny to jednak niezmienny pozostaje fakt, że jest to produkt naturalny. Działa on pozytywnie nie tylko na zdrowie ale i samopoczucie. Hapé pozwala na odzyskanie spokoju ducha i ukojenie nerwów, co w dzisiejszym skomplikowanym i intensywnie idącym do przodu świecie staje się niezwykle potrzebne, cenne i wartościowe.

Pamiętajmy jednak, że od Hapé możemy się uzależnić. Dlatego bardzo ważna jest samokontrola i szacunek do medycyny oraz kontrolowane przerwy między aplikacjami.

 

 

Informacje tutaj przedstawione są prywatnymi opiniami i poglądami; nie są pisane przez lekarza, ani fachową opinią czy poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które znajdziesz w tym artykule możesz stosować wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Mateusz Pruszowski
Mateusz Pruszowskihttps://mateuszpruszowski.com
PHD Psychology, MSc Strategic Management, inżynier chemii, naturopata, numerolog, student medycyny chińskiej, konsultant totalnej biologii. Autor bloga SantaMedicina.pl i 7 książek. Twórca nowatorskiej metody – Psychobodylogii®. Terapeuta, aktywny przedsiębiorca, wykładowca, mówca motywacyjny.

POPULARNE

Co to jest Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety Sapo

Co to jest Ceremonia Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety SAPO Kambo, które znamy również pod nazwą Sapo, zyskuje uznanie i popularność w wielu regionach...

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie Runy oznaczają tajemnice. Są ściśle związane z podświadomością. Ich historia pomimo wielu zawiłości mówi, że w epoce starożytności...

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga Recall Healing?

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga? Zalety i wady Recall Healing Totalna biologia to relatywnie nowy kierunek w alternatywnym podejściu do chorób i...

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie W dzisiejszym świecie niewielu z nas skupia się na prawdziwej relaksacji umysłu. Ciągle za czymś gonimy, jak nie...
spot_img

LOSOWER ARTYKUŁY

Santa Medicina
Newsletter

Bądź na bierząco z nowymi artykułami!

error: Content is protected !!