miércoles, noviembre 29, 2023
spot_img
InicioSALUD Y BELLEZAEdulcorante químico Aspartamo (E951), es decir, bebidas CERO

Edulcorante químico Aspartamo (E951), es decir, bebidas CERO

Edulcorante químico Aspartamo (E951), es decir, bebidas CERO

Aspartam to chemiczny słodzik, który jest stosowany jako alternatywa dla cukru w wielu produktach spożywczych i napojach dietetycznych. Składa się z dwóch aminokwasów – kwasu asparaginowego i fenyloalaniny – połączonych ze sobą w procesie chemicznym.

Aspartam to przede wszystkim techniczna nazwa marek NutraSweet, Spoonful, Equal-Measure i Equal. Został przypadkowo odkryty przez Jamesa Schlattera w 1965 roku, kiedy testował lek przeciwwrzodowy. Został zatwierdzony w 1981 r. dla produktów suchych i napojów gazowanych w 1983 r., ale według niektórych raportów aspartam został pierwotnie dopuszczony do produktów suchych 26 lipca 1974 r., ale zgłoszono kilka zastrzeżeń, które doprowadziły do pewnych badań dotyczących działania aspartamu i jak to wpływa na ogólny stan zdrowia, a nie tylko nieświeży oddech.
Obecnie jest szeroko stosowany jako słodzik sztuczny w wielu produktach spożywczych, w tym w napojach, gumach do żucia, słodyczach, jogurtach i wielu innych.

Istnieją jednak poważne kontrowersje związane z bezpieczeństwem aspartamu. Według badań, stosowanie aspartamu może prowadzić do wystąpienia objawów neurologicznych, takich jak bóle głowy, migreny, zaburzenia nastroju, a nawet padaczka. Istnieją również badania sugerujące, że aspartam może zwiększać ryzyko chorób nowotworowych i innych chorób.

Pomimo tych kontrowersji, aspartam jest cały czas sprzedawany i stosowany w produktach spożywczych. Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone i Unia Europejska, uważa aspartam za bezpieczny do stosowania w ilościach dopuszczalnych. Pomimo licznych badań potwierdzających, że aspartam nie jest bezpieczny.

 

Aspartam powoduje raka u szczurów

Szczury, którym podawano różne dawki aspartamu – drugiego najczęściej stosowanego sztucznego słodzika na świecie – doświadczyły statystycznie istotnego wzrostu częstości występowania nowotworów złośliwych, chłoniaków i białaczek w badaniu.
Autorzy badania wzywali do „pilnej ponownej oceny” aktualnych wytycznych dotyczących spożycia tego związku.
„Nasze badanie wykazało, że aspartam jest multipotencjalnym związkiem rakotwórczym, którego działanie rakotwórcze jest również widoczne przy dziennej dawce 20 miligramów na kilogram (mg/kg) masy ciała”, piszą autorzy, „znacznie mniej niż obecne dopuszczalne dzienne spożycie dla ludzi”. Obecnie dopuszczalne dzienne spożycie dla ludzi wynosi 50 mg/kg w Stanach Zjednoczonych i 40 mg/kg w Europie.

Aspartam występuje w ponad 6000 produktów, w tym w napojach gazowanych i w proszku, gorącej czekoladzie, gumie do żucia, cukierkach, deserach, jogurtach i słodzikach stołowych, a także w niektórych produktach farmaceutycznych, takich jak witaminy y bezcukrowe krople na kaszel.
Ponad 200 milionów ludzi na całym świecie spożywa ten słodzik. Jest używany od ponad 50 lat, po raz pierwszy zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) w 1974 roku.
Wcześniejsze badania nad rakotwórczością aspartamu przeprowadzone przez jego producentów wypadły oczywiście negatywnie.
W najnowszym badaniu badacze podawali aspartam szczurom, dodając go do standardowej diety. Zaczęli badać szczury w wieku ośmiu tygodni i kontynuowali je aż do spontanicznej śmierci każdego szczura. W tym badaniu obserwowano więcej zwierząt przez dłuższy okres niż we wcześniejszych badaniach.
Grupy testowe otrzymywały paszę, która zawierała stężenia aspartamu w dawkach symulujących dzienne spożycie przez ludzi wynoszące 5000, 2500, 500, 100, 20 i 4 mg/kg masy ciała. Grupy składały się ze 100 samców i 100 samic przy każdej z trzech najwyższych dawek oraz 150 samców i 150 samic przy wszystkich niższych dawkach, a także grupy kontrolne.
Eksperyment zakończył się po śmierci ostatniego zwierzęcia w wieku 159 tygodni. Po spontanicznej śmierci każde zwierzę zostało poddane badaniu pod kątem zmian mikroskopowych we wszystkich narządach i tkankach, co różni się od badań nad aspartamem przeprowadzonych 50 lat temu i ma na celu umożliwienie aspartamowi pełnej ekspresji potencjału rakotwórczego.
Powstały obszerne dowody na powstawanie nowotworów złośliwych po spożyciu tego chemicznego słodzika.
Zwierzęta poddane badaniu wykazywały rozległe dowody nowotworów złośliwych, w tym chłoniaków, białaczek y guzów w wielu narządach, zarówno u samców, jak i u samic.
Autorzy spekulują, że wzrost zachorowań na chłoniaki i białaczki może być związany z jednym z metabolitów aspartamu – a mianowicie metanolem – który jest metabolizowany zarówno u szczurów, jak i u ludzi do formaldehydu. Zarówno metanol, jak i formaldehyd wykazały powiązania z chłoniakami i białaczkami w innych długoterminowych eksperymentach.
„W naszej ocenie dotychczasowe badania nie spełniały dzisiejszych podstawowych wymagań dotyczących badania potencjału rakotwórczego czynnika fizycznego lub chemicznego, w szczególności co do liczby gryzoni przypadającej na każdą grupę doświadczalną (40-86, w porównaniu do 100-150 w obecnej badanie) i zakończenie poprzednich badań w wieku zaledwie 110 tygodni zwierząt” – podsumowują autorzy.

 

Poproszę kolejną chemiczną colę!

Eksperci branży napojów bezalkoholowych przewidywali, że mieszanie sztucznych słodzików w celu zastąpienia cukru zostanie zaprojektowane jako „żywność jutra”. Dziś napoje ZERO na bazie aspartamu to codzienność.
Producenci przewidują, że będą nadal mieszać różne dostępne chemiczne słodziki (takie jak aspartam), dopóki nie znajdą idealnej mieszanki dla smaku i trwałość.

Pomyśl tylko: pewnego dnia możemy nie być w stanie powiedzieć, co jest prawdziwe, a co nie, chyba że przeczytamy etykietę z naszymi dekoderami wszystkich możliwych E.

Pamiętasz, że przez pięćdziesiąt lat mówiono nam, że margaryna jest dla nas dobra?
Teraz jesteśmy przerażeni, gdy dowiadujemy się, że kwasy tłuszczowe trans uszkadzają nasze tętnice. Teraz odważni dietetycy, badacze i lekarze, którzy wiedzieli o tym od początku, są ochrypli od ostrzegania konsumentów przez te wszystkie lata.

Cóż, mamy powtórkę z rozrywki.
Napoje bezalkoholowe i cola to obecnie tylko przypadek mieszanki chemicznej. W istocie pijesz chemiczną colę!
W przeszłości mieliśmy w zasadzie do wyboru dwie alternatywne substancje słodzące: sacharynę lub aspartam. Obecnie, przy stale rosnącej liczbie chemicznych substancji słodzących opracowywanych w celu zaspokojenia naszych nienasyconych kubków smakowych, możliwości nowych chemicznych substancji słodzących są prawie nieograniczone — ale co zrobią te „cuda z probówki”, kiedy już dostaną się do naszych organizmów?
Częściowa lista chemikaliów stosowanych we współczesnych słodzikach obejmuje: sukralozę, aspartam, acesulfam-K, sorbitol, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, a nawet cyklaminiany!
Dwa najnowsze i najbardziej wpływowe niskokaloryczne słodziki to sukraloza i acesulfam K. Co ciekawe, początkowo zyskały one popularność, reklamując swoją wyższość nad toksycznymi chemikaliami aspartamu, a teraz są po cichu z nim mieszane.

Aspartam i nieświeży oddech

Czy słyszałeś lub czytałeś o problemach związanych z aspartamem i nieświeżym oddechem? Liczne badania wykazały, że aspartam i nieświeży oddech są ze sobą powiązane w taki sposób, że aspartam powoduje nieświeży oddech. Cóż, może się to wydawać niewiarygodne, ponieważ aspartam jest jednym z najczęściej używanych składników niektórych gum do żucia i miętówek, które są uważane za redukujące nieświeży oddech. Niestety, większość zaawansowanych naukowo badań tego nie wykazała. Mówi się, że aspartam jest szkodliwy nie tylko dla oddechu, ale bardziej dla zdrowia.

W jaki sposób aspartam i nieświeży oddech są ze sobą ściśle powiązane?

W wyniku przeprowadzonych badań kilku ekspertów uznało aspartam za najbardziej niebezpieczną substancję dodawaną do żywności na rynku. Według niektórych doniesień substancja ta odpowiada za około 75 procent niepożądanych reakcji na dodatki do żywności, a wiele z tych reakcji jest poważnych, prowadzących do drgawek, a nawet śmierci. I ku twojemu zaskoczeniu aspartam powoduje poważne schorzenia, które mogą prowadzić do rozwoju nieświeżego oddechu, takie jak cukrzyca, wymioty, trudności w oddychaniu, alergie i wiele innych chorób zwyrodnieniowych. W tym właśnie sensie aspartam i nieświeży oddech są ze sobą ściśle powiązane. Na przykład cukrzyca spowodowana przyjmowaniem aspartamu jest uważana za jedną z głównych przyczyn nieświeżego oddechu. Występują również wymioty, które mogą powodować tzw. „sytuacyjny nieświeży oddech” lub utrzymujący się przez krótki czas śmierdzący oddech.

Cóż, z powodu takich warunków próbki, aspartam i nieświeży oddech są tak wysoko uważane w świecie medycznym za dwóch winowajców zdrowia jamy ustnej, dlatego większość dzisiejszych ekspertów zdecydowanie zaleca ludziom unikanie aspartamu. Opracowali produkty spożywcze, takie jak miętówki i gumy do żucia, które nie zawierają aspartamu, aby zapobiegać nieświeżemu oddechowi i innym poważnym schorzeniom. Pomysł polega na tym, że kiedy spożywasz miętę zawierającą aspartam, wprowadzasz jednocześnie dwie rzeczy, które wyzwalają rozwój bakterii powodujących nieprzyjemny zapach w jamie ustnej – białko i alkohol. Po spożyciu aspartam tworzy środowisko w jamie ustnej, które jest idealne do wzrostu lotnych związków siarki, które ostatecznie powodują nieświeży oddech. To właśnie ten proces pokazuje prawdziwy związek między aspartamem a nieświeżym oddechem.

 

Lista produktów, które zawierają Aspartam (E951)

 • napoje gazowane dietetyczne i light, w tym Coca-Cola Light, Pepsi Max, Sprite Zero, Fanta Zero, Mirinda Zero, 7Up Light, Mountain Dew Light itp.
 • gumy do żucia, w tym Orbit, Extra, Dirol, Stimorol, Airwaves, Freedent itp.
 • słodycze i produkty cukiernicze, takie jak cukierki, gumy, draże, batony, herbatniki, wafle itp.
 • produkty mleczne, w tym jogurty, mleko w proszku, napoje mleczne, serki homogenizowane, itp.
 • napoje izotoniczne, w tym Gatorade, Powerade itp.
 • napoje energetyczne, takie jak Red Bull, Monster Energy, Burn, itp.
 • tabletki i saszetki słodzące, takie jak Canderel, Natreen, Sweetex, itp.
 • produkty spożywcze dla diabetyków, w tym ciastka, herbatniki, dżemy, napoje itp.
 • produkty zbożowe, w tym płatki śniadaniowe, musli, pieczywo tostowe, ciastka ryżowe, itp.
 • produkty mrożone, w tym lody, sorbety, desery mrożone, itp.
 • sosy, przetwory i konserwy, w tym musztarda, majonez, ketchup, sosy sałatkowe, przetwory warzywne, owocowe i rybne, itp.
 • leki, suplementy diety i witaminy, w tym tabletki musujące, syropy i proszki.

 

 

Mateusz Pruszowski
Mateusz Pruszowskihttps://mateuszpruszowski.com
PHD Psicología, MSc Gestión Estratégica, ingeniero químico, naturópata, numerólogo, estudiante de medicina china, consultor en biología total. Autor del blog SantaMedicina.pl y de 7 libros. Creador de un método innovador: la Psicobodylogía®. Terapeuta, emprendedor activo, conferenciante, orador motivacional.

POPULAR

¿Qué son las runas? Alfabeto rúnico, uso, significado.

¿Qué son las runas? Alfabeto rúnico, uso, significado Las runas significan secretos. Están estrechamente relacionados con el subconsciente. Su historia, a pesar de sus muchas complejidades, dice que en la antigüedad...

¿Qué es el kambó? El significado espiritual, uso y beneficios del Sapo

¿Qué es una ceremonia de Kambo? Significado espiritual, uso y beneficios del SAPO Kambo, que también conocemos como Sapo, está ganando reconocimiento y popularidad en muchas regiones...

Biología total: ¿qué es y cómo ayuda Recall Healing?

Biología total: ¿qué es y cómo ayuda? Ventajas y desventajas de Recall Healing La biología total es una dirección relativamente nueva en un enfoque alternativo a las enfermedades y...

Técnicas de relajación mental. 10 maneras de calmarse

Técnicas de relajación mental. Diez formas de calmarse En el mundo actual, pocos de nosotros nos centramos en relajar verdaderamente la mente. Siempre estamos persiguiendo algo, si no...
spot_img

ARTÍCULOS ALEATORIOS

es_ESEspañol