środa, 27 września, 2023
spot_img
Strona głównaKADZIDŁACopaiba – jeden z najzdrowszych olejków eterycznych?

Copaiba – jeden z najzdrowszych olejków eterycznych?

Copaiba – jeden z najzdrowszych olejków eterycznych?

Olejki eteryczne to zdecydowanie najlepszy sposób na odświeżenie atmosfery w mieszkaniu czy biurze. Z pewnością sami często korzystacie z ich dobroczynnych właściwości. Rewelacyjnie dodają świeżego zapachu zatęchłym pomieszczeniom, sprawdzają się w szafach z ubraniami, a także w łazienkach. Jeżeli dodatkowo wykazują działanie duchowe i potrafią pozytywnie wpływać na otaczającą nas aurę, to mamy do czynienia z prawdziwą świętą medycyną. Olej Copaiba to jeden z takich unikatowych produktów. Czy można powiedzieć o nim, że jest jednym z najzdrowszych olejków eterycznych? Nie pozostaje nam nic innego, jak zgłębić ten temat.

Olejek Copaiba – co to właściwie za produkt?

Olejki eteryczne zna chyba każdy. Bez wątpienia wielu naszych Czytelników spotkało się także z substancjami, które mogą potencjalnie wykazywać działanie magiczne. Możemy śmiało powiedzieć, że olej Copaiba łączy w sobie te dwa przeciwległe światy – praktyczny i duchowy. Z jednej strony roztacza cudowną woń, a z drugiej pozwala na energetyczne oczyszczenie aury. O tym jednak za chwilę.

Czym jest Copaiba? To nic innego, jak rodzaj oleożywicy, którą pozyskuje się z południowoamerykańskich drzew rodziny Copaifera. W celu zebrania żywicy mieszkańcy Ameryki Południowej nacinają lub przewiercają pnie drzew. Wyjątkowa lecznicza substancja o wydobywa się wtedy na zewnątrz. Jest niezwykle gęsta i lepka. W zależności od gęstości, może nadawać się na produkt końcowy w postaci żywicy lub olejku eterycznego.

Już w XVI wieku olejek Copaiba zyskał niezwykłą popularność wśród ludów tubylczych Ameryki Południowej. Chętnie stosowali go mieszkańcy północnej i północno-wschodniej Brazylii, którzy zwracali uwagę na wartość leczniczą i ceremonialną. Olejek ten zwykle kojarzy się z podobnym produktem z czarnego pieprzu, ponieważ mają wspólne powszechnie uznawane korzyści. Należą do nich zdolność do łagodzenia uczuć nerwowych, wspierania czystej cery i podtrzymywania zdrowego układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego oraz trawiennego.

Europejczycy po raz pierwszy zetknęli się z Copaibą (przynajmniej oficjalnie) w roku 1638. Było to za sprawą niemieckiego badacza Georga Marcgrafa i holenderskiego naturalisty Willema Piso. Aczkolwiek, należy pamiętać, że ludy tubylcze znają tę oleożywicę od setek, jak nie tysięcy lat. Mieszkańcy Amazonii używają określenia kupai’wa, co tłumaczy się na coś jest w środku. O ile faktycznie żywica znajduje się we wnętrzu drzew, o tyle w „środku” substancji kryje się potencjalnie magiczna moc.

Jakie substancje odżywcze skrywa w sobie Copaiba?

Głównym powodem, dla którego oleożywica Copaiba jest dziś ceniona na całym świecie, jest zawartość beta-kariofilenu. Oprócz niego, w olejku znaleźć można także beta-bergamoten, alfa-kopaen i beta-bisabolen. Co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami chemicznymi? Już wyjaśniamy.

Beta-kariofilen, którego jest najwięcej w olejku Copaiba, to terpen, który spotkać można w czarnym pieprzu, rozmarynie, chmielu i konopiach. To jemu pieprz czarny zawdzięcza swój intensywny aromat. Z kolei jako składnik olejków może działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dlatego też porównuje się czasami Copaibę do CBD, choć nie ma wystarczających badań, które mogłyby zamknąć obie substancje w jednej szufladce.

Beta-bergamoten, jak sama nazwa wskazuje, jest składnikiem owocu bergamotki. Co więcej, można go spotkać również w marchwiach, cytrynach, limonkach czy kumkwatach. Ten związek chemiczny również wykazuje działanie przeciwzapalne.

Alfa-kopaen nie należy do najlepiej zbadanych substancji, choć można przypuszczać, że zwiększa zdolność antyoksydacyjną Copaiby. Naukowcy znaleźli związek ten również w innych roślinach, w tym w pieprzu czarnym czy bazylii. Jako przeciwutleniacz, hamuje procesy starzenia się komórek, co może potencjalnie wydłużać młodość i zdrowie.

Beta-bisabolen jest jeszcze jednym terpenem, który znaleźć można w Copaibie. Występuje on również w oregano i owocach cytrusowych. Oprócz właściwości przeciwzapalnych, może również wykazywać działanie hamujące rozwój nowotworów.

Możliwe lecznicze zalety stosowania olejku

Zalety, wynikające ze stosowania olejku Copaiba, wydają się nie mieć końca. Zwolennicy tej świętej medycyny uważają, że jest to jeden z najcudowniejszych leków na wiele dolegliwości. Medycyna alternatywna chętnie sięga po tego typu środki zapobiegawcze, choć oczywiście warto skonsultować się najpierw z lekarzem.

Wśród najczęściej pojawiających się zalet Copaiby jest jej działanie po zastosowaniu bezpośrednio na skórę. Ze względu na właściwości przeciwzapalne, olejek może być skutecznym środkiem zaradczym w przypadku skaleczeń. Co więcej, olej można dodać też do kremów nawilżających lub odżywczych toników. W połączeniu z dobrej jakości kosmetykami, Copaiba odżywia skórę, nawilżając ją i odmładzając.

Olejek eteryczny może również okazać się przydatny przy walce z bólami kostno-stawowymi. Podobnie w przypadku cierpiących mięśni, a także bóli artretycznych.

Nie należy zapominać o roli olejków eterycznych w aromaterapii. Również Copaiba świetnie sprawdza się podczas rytuałów inhalacji. W ten sposób można przyczynić się do poprawy jakości oddechu. Olejek można wkropić do dyfuzora lub generatora pary. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wąchać substancję bezpośrednio z butelki. Najlepsza inhalacja polega jednak na wymieszaniu Copaiby z gorącą wodą w misce. Następnie należy pochylić się nad nią, po uprzednim przykryciu głowy ręcznikiem. Wdychanie pary oczyszcza drogi oddechowe, pozwala uwolnić się od zapalenia oskrzeli i astmy.

 

Copaiba i jej zalety duchowe

Olejek eteryczny Copaiba sprawdza się świetnie jako środek, dzięki któremu można osiągnąć spokój i równowagę. Inhalacja jest niezwykle przydatna po intensywnym dniu w pracy, by móc zrelaksować ciało i umysł. Już sam zapach oleożywicy potrafi zdziałać cuda. Długie i powolne wdechy przyczynią się do lepszego dotlenienia mózgu. To z kolei przekłada się na lepsze działanie tego organu, zwiększoną koncentrację i uwolnienie się od złej energii.

Na tym nie koniec, ponieważ olejki eteryczne sprawdzają się także w pobudzeniu życia seksualnego. Kilka kropel Copaiby można dodać do kąpieli, albo wymieszać z solami mineralnymi. Substancja ta sprawdza się także w roli olejku do masażu. Rozprowadzanie zapachu oleożywicy dzięki dyfuzorowi również podgrzeje atmosferę w sypialni.

 

Jak używać olejku eterycznego?

Wszystkie najważniejsze sposoby użycia olejku eterycznego Copaiba wymieniłem w powyższych akapitach. Zbierzmy jeszcze raz kluczowe informacje na ten temat.

Substancja ta wyjątkowo dobrze sprawdza się w formie kadzidła. Olejek eteryczny można umieścić w kominku ze świeczką, dyfuzorze, a nawet dystrybutorze pary. Cudowna woń Copaiby wprawia w błogostan i potrafi uspokoić roztargane myśli.

Z kolei tradycyjne użycie olejku to przede wszystkim kontakt ze skórą. Oleożywica wykazuje właściwości przeciwzapalne, więc może skutecznie wspierać procesy gojenia się ran, otarć i skaleczeń. W historii użycia Copaiby pojawia się także jej skuteczność w walce ze schorzeniami układu oddechowego czy trawiennego.

Ten wyjątkowy olejek eteryczny warto mieć w swoim domu, ponieważ jego cudowne właściwości są niepowtarzalne. Z tego względu można śmiało stwierdzić, że Copaiba to jeden z najzdrowszych olejków eterycznych na całym świecie.

Olejek Copaiba kupisz na LasSzamana.pl oraz SantaMedicina.store .

Informacje tutaj przedstawione są prywatnymi opiniami i poglądami; nie są pisane przez lekarza, ani fachową opinią czy poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które znajdziesz w tym artykule możesz stosować wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Mateusz Pruszowski
Mateusz Pruszowskihttps://mateuszpruszowski.com
PHD Psychology, MSc Strategic Management, inżynier chemii, naturopata, numerolog, student medycyny chińskiej, konsultant totalnej biologii. Autor bloga SantaMedicina.pl i 7 książek. Twórca nowatorskiej metody – Psychobodylogii®. Terapeuta, aktywny przedsiębiorca, wykładowca, mówca motywacyjny.

POPULARNE

Co to jest Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety Sapo

Co to jest Ceremonia Kambo? Duchowe znaczenie, użycie i zalety SAPO Kambo, które znamy również pod nazwą Sapo, zyskuje uznanie i popularność w wielu regionach...

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie

Czym są Runy? Alfabet runiczny, użycie, znaczenie Runy oznaczają tajemnice. Są ściśle związane z podświadomością. Ich historia pomimo wielu zawiłości mówi, że w epoce starożytności...

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga Recall Healing?

Totalna biologia – czym jest i jak pomaga? Zalety i wady Recall Healing Totalna biologia to relatywnie nowy kierunek w alternatywnym podejściu do chorób i...

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie

Techniki relaksacji umysłu. 10 sposobów na uspokojenie W dzisiejszym świecie niewielu z nas skupia się na prawdziwej relaksacji umysłu. Ciągle za czymś gonimy, jak nie...
spot_img

LOSOWER ARTYKUŁY

Santa Medicina
Newsletter

Bądź na bierząco z nowymi artykułami!

error: Content is protected !!