Co to jest Mirra?
Pojęcie mirry nie jest znane każdemu. Nie wszyscy również zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób właściwie pozyskuje się tę cenną substancję. Tymczasem mirra to nic innego, jak aromatyczna żywica, którą otrzymuje się z niektórych drzew oraz krzewów. Adekwatne rośliny należą do rodzaju balsamowców. Powszechnie uważa się, iż wśród dostępnych drzew i krzewów, mirra żywica najlepszej jakości otrzymywana jest z rośliny o nazwie balsamowiec mirry (Commiphora abyssinica).
Gatunek ten rozpowszechniony jest przede wszystkim w krajach afrykańskich, a także na Bliskim Wschodzie. Możemy spotkać go między innymi w Rwandzie, Kenii, Somalii czy Etiopii. Nie oznacza to jednak, że mirrę można pozyskać tylko i wyłącznie z tego jednego gatunku. Równie dobrze da się ją otrzymać z innych balsamowców, choć wówczas jakość naszej mirry nie będzie aż tak wysoka. Skąd wzięło się określenie „mirra”? Określenie to wywodzi się z języka semickiego i oznacza „gorzka”. Warto dodać, że zdaniem biblijnych badaczy, to właśnie balsamowiec mirry posłużył jako źródło, z którego uzyskana została mirra pojawiająca się wielokrotnie w tej chrześcijańskiej księdze.
Mirra posiada charakterystyczną konsystencję mocno skrystalizowanego miodu. Smak mirry jest dość gorzki, przypomina przyprawy korzenne. Większość osób kojarzy go z cynamonem. Znamienny jest zapach mirry. Z uwagi na zawartość licznych olejków eterycznych jest on wyjątkowo intensywny. Niektórzy określają aromat mirry jako cynamonowo-pomarańczowy.
Żywica mirra wypływa z balsamowca samoistnie, nie trzeba więc rozcinać kory drzewa, aby ją wydobyć. Warto zauważyć, że na skutek rozcięcia kory, mirra wycieka w zwiększonych ilościach. Dlatego też wiele osób stosuje taką właśnie metodę pozyskiwania mirry. Niestety, wydzielanie się w ten sposób żywicy wpływa na pogorszenie jej jakości. Warto także zaznaczyć, że samoistnie wypływająca mirra posiada postać grudek o czerwonobrunatnym, pomarańczowym zabarwieniu. Mirra, która wypływa z krzewu po nacięciu kory, charakteryzuje się nieco ciemniejszym zabarwieniem.
Do czego dawniej wykorzystywano mirrę?
Mirra posiadała w przeszłości znacznie szersze znaczenie niż ma obecnie. Aż do XIV wieku, żywica ta stanowiła przykład drogocennego podarku, który wręczany był możnym tego świata. Istnieją wskazówki, że częściowo miała na to wpływ wspomniana już tradycja chrześcijańska, według której kadzidło mirra podarowano nowonarodzonemu w Betlejem Chrystusowi. Można pokusić się o stwierdzenie, że mirra była traktowana na równi z kamieniami szlachetnymi oraz ze złotem. Wręczenie komuś mirry było też wyrazem głębokiego szacunku.
Obdarowywanie ludzi mirrą świadczyło także o wysokim statusie społecznym i bogactwie osoby wręczającej prezent. Nie należy zapominać, że olejek z mirry był powszechnie wykorzystywany do balsamowania zwłok. Namaszczanie olejkiem było także wyrazem czci i miłości do zmarłego. Dawniej medycy traktowali mirrę także jako środek leczniczy. Najczęściej wykorzystywali ją w terapii schorzeń układu pokarmowego, rozrodczego oraz oddechowego. Polecali mirrę astmatykom, a także osobom cierpiących na nieżyty żołądka. Ponadto, żywica balsamowca miała zastosowanie przy higienie jamy ustnej, o ile rzecz jasna kogoś było na nią stać.
Jakie zastosowanie mirra posiada obecnie?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, znaczenie mirry jest współcześnie zdecydowanie mniejsze niż niegdyś. Naprawdę szkoda. Choć należy dodać, że stale wykorzystuje się ją w lecznictwie, a także w kosmetyce. Nadal ma również swoje zastosowanie w higienizacji jamy ustnej. Mirra stała się więc składnikiem płynów do płukania jamy ustnej, a także żeli do dziąseł czy past do zębów.
Olejek z mirry pojawia się na rynku kosmetycznym jako składnik kremów oraz balsamów do całego ciała. W szczególności polecany jest on do cery starzejącej się, dotkniętej problemem licznych zmarszczek. Dlaczego? Wszystko z uwagi na wygładzające działanie mirry, która może pomóc uzupełniać ubytki kolagenu w skórze. Nadal korzysta się z niej podczas liturgii, najczęściej w chrześcijańskich świątyniach. Warto zaznaczyć, że obecnie największym zainteresowaniem cieszy się mirra kadzidło, choć popularny jest także olejek z mirry.
Jakimi właściwościami charakteryzuje się mirra?
Mirra i jej używanie nie miałyby sensu, gdyby nie unikatowe właściwości, które wyróżniają ten produkt. Na uwagę zasługują nie tylko fizyczne, ale i mistyczne właściwości tej cennej żywicy.
Przede wszystkim mirra jest niezwykle silnym antyoksydantem, co zostało udowodnione w badaniach laboratoryjnych. Jak powszechnie wiadomo, antyoksydanty chronią nasz organizm przed namnażaniem się szkodliwych wolnych rodników. Te z kolei odpowiedzialne są nie tylko za procesy starzenia się skóry, ale również za niebezpieczne nowotwory. Mirra jest więc bronią, która pozwala nam się przed tym ustrzec.
Na uwagę zasługują także antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze właściwości mirry. Nic dziwnego, że dawniej ludzie chętnie wykorzystywali ją do oczyszczania trudno gojących się ran. Obecnie coraz częściej znajduje ona zastosowanie w przypadku środków przeciwko trądzikowi, zarówno różowatemu jak i pospolitemu. Ponadto, mirra jest w stanie zredukować objawy związane z niedoczynnością tarczycy.
Ta wyjątkowa żywica jest również często wykorzystywana w ajurwedzie. Warto docenić także jej właściwości relaksacyjne, ponieważ unoszący się w pomieszczeniu aromat palonego kadzidła mirry działa niezwykle kojąco na nasze zmysły. Mirra jest zatem pomocna w walce ze stanami lękowymi oraz z zaburzeniami o charakterze depresyjnym i nerwicowym. Należy ją jednak traktować jako uzupełnienie tradycyjnych terapii. W przypadku chorób zawsze w pierwszej kolejności należy zasięgnąć porady lekarskiej.
A co z cechami mistycznymi mirry?
Warto docenić również mistyczne właściwości mirry. Głównie dzięki wyjątkowemu zapachowi, mirra nastraja do medytacji. Warto z niej skorzystać, jeżeli praktykuje się medytację lub jogę. Unoszące się w powietrzu aromaty stymulują ośrodki emocjonalne w mózgu. Dzięki nim zwiększa się aktywność ciała migdałowatego. Niektórzy uważają, że w ten sposób mirra pozwala przywoływać wspomnienia. Dzięki jej zapachowi na powrót można przenieść się do radosnych i nostalgicznych zdarzeń z przeszłości.
Mirra pozwala także oczyszczać aurę. Często wykorzystywana jest w różnego rodzaju rytuałach magicznych. Stosuje się ją zarówno do oczyszczania pomieszczeń, jak i osób. Rytuał oczyszczenia można przeprowadzić samodzielnie lub poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Niektórzy wierzą również, iż mirra zapewnia szeroko rozumianą pomyślność.
Dlatego też poleca się palenie kadzidła przed ważnymi wydarzeniami. Jeżeli spodziewamy się stresującego, ale i brzemiennego w skutki wystąpienia w pracy, dzień wcześniej zapalmy w domu mirrę. Jej aromat nie tylko ukoi zmysły, ale również wprawi nas w stabilny i pewny nastrój. Dzięki temu być może uda się uniknąć przykrej wpadki podczas prezentacji.
Jeśli chcemy w pełni korzystać z mistycznych właściwości mirry, zaleca się odpowiednie przygotowanie pokoju przed jej użyciem. Warto oczyścić przestrzeń wokół siebie, a także postarać się o zlikwidowanie rozpraszaczy. Mamy na myśli między innymi telefony, telewizję i inną elektronikę.
Jeżeli czujesz, że zapach mirry dobrze na Ciebie wpływa, wypracuj nawyk częstego korzystania z jej właściwości. Warto przynajmniej parę razy w miesiącu zapalić kryształki żywicy z balsamowca mirry. Czas błogiego relaksu jest potrzebny każdemu z nas do pozostania produktywnym, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Ze względu na magiczne właściwości, żywica mirra oraz kadzidło mirra to idealny pomysł na prezent. Podarunek warto jednak wręczyć osobie, która doceni jego właściwości. Jeżeli w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu mamy osobę uduchowioną, która interesuje się ezoteryką i naturalną medycyną, podarujmy jej mirrę.
Gdzie można zakupić mirrę i jak z niej korzystać?
Zapraszamy do zakupów mirry, dostępnej w sklepie LasSzamana.pl.
Jeżeli chcesz w pełni odczuć dobroczynny wpływ mirry na ciało i umysł, użyj kadzidła samodzielnie. Tylko wówczas przekonasz się o jego dobroczynnym działaniu. Jak używać mirry żywicy? Wystarczy, że kilka kryształków ułożysz na rozżarzonych węgielkach. Niezmiernie istotne jest to, aby węgielki znajdowały się na niepalnej powierzchni. W przeciwnym bowiem razie istnieje pewne prawdopodobieństwo wzniecenia pożaru.