Guayusa – wszystko, co powinieneś wiedzieć o południowoamerykańskiej herbacie

GUAYUSA DR PRUSZAK

Guayusa – wszystko, co powinieneś wiedzieć o południowoamerykańskiej herbacie

Z pewnością w życiu spotkaliście się już z wieloma rodzajami herbaty. Czasy, w których musieliśmy wybierać między Earl Grey’em i Assamem minęły bezpowrotnie. Dziś mamy dostęp do setek, o ile nie tysięcy rodzajów i gatunków ziół i liści, na bazie których można tworzyć napary. Jedną z najciekawszych roślin jest guayusa, którą wiele osób przyrównuje nawet do yerby mate. Dziś przyglądamy się bliżej produktowi, który spotkać można w formie liści, a także w postaci mielonej. Jesteśmy przekonani, że po lekturze naszego artykułu guayusa zagości na dłużej w Waszej szafce z herbatami.

Czym dokładnie jest guayusa?

Herbata guayusa to napój ziołowy zawierający kofeinę, który powszechnie spożywa się w Ameryce Południowej, szczególnie w Ekwadorze. To właśnie z tego kraju pochodzą najczęściej rośliny, na bazie których tworzy się susz herbaciany. Mowa tu o liściach ostrokrzewu Ilex guayusa, która porasta amazońskie lasy deszczowe.

Bardzo często spotkać się można z opinią o guayusie, która mianuje ją idealną alternatywą dla kawy i napojów energetycznych. Zawartość kofeiny w liściach tej rośliny pozwala na zdrowszy wzrost energii po jej spożyciu.

Prawdę powiedziawszy, guayusa nie jest niczym nowym w świecie Południowej Ameryki. Choć do Europy herbata ta trafiła stosunkowo niedawno, badania wykazują, że już starożytne kultury prekolumbijskie korzystały z jej dobrodziejstw. Do dziś lokalni mieszkańcu Ekwadoru sączą ten odżywczy napar, by zwiększać swoją czujność i koncentrację. Dawniej te funkcje przydawały się podczas polowań i walk z innymi plemionami.

Obecnie Ekwadorczycy chętnie wspierają swój organizm guayusą w trakcie pracy. Warto również zaznaczyć, że niektóre tubylcze plemiona nazywają tę herbatę „nocnym stróżem”. Nazwa ta pochodzi stąd, iż napój potrafi pomóc ludziom nie zasnąć w godzinach wieczornych.

Rodowici mieszkańcy Ekwadoru z plemienia Kichwa tradycyjnie używają guayusy w swoich duchowych ceremoniach i rytuałach. Zwykle rodziny z tego plemienia wstają bardzo wcześnie rano, nawet około godziny trzeciej, by spożywać herbatę. W ceremonii takiej chodzi o powitanie nowego dnia z kubkiem energetycznego naparu, podziwiając wschód słońca.

Co ciekawe, dziś można zakupić herbatę guayusa praktycznie na całym świecie. Dostępna jest ona w formie suszonych liści, a także w postaci sproszkowanej. Czas poznać, jakie są zalety spożywania tego wyjątkowego naparu.

Jak smakuje guayusa? Walory smakowe naparu na bazie liści czy proszku z guayusy nauralnie jest delikatny. Napój ten nie zawiera nieprzyjemnej goryczki, choć może mieć nieco ziemisty posmak. Słodkawy finisz perfekcyjnie z nim kontrastuje.

Guayusa – potencjalne zalety prozdrowotne

Kofeina potrafi sprawić cuda, prawda? Większość z nas spożywa na co dzień kawę lub mniej zdrowe napoje energetyczne. Organizm ludzki niejednokrotnie potrzebuje dodatkowego zastrzyku energii, by móc działać na pełnych obrotach. O ile kawę uważa się za stosunkowo zdrowy napój, o tyle są na świecie jeszcze zdrowsze alternatywy. Jedną z nich jest właśnie guayusa.

Dlaczego herbata ta działa lepiej niż kawa? Otóż, ten specyficzny rodzaj kofeiny, zawartej w liściach guayusy, uwalnia się nieco wolniej, niż kofeina w ziarnach kawowych. W ten sposób czujemy delikatniejsze pobudzenie, które działa dłużej i stabilniej. W odróżnieniu od kawy, po guayusie nie cierpimy z powodu nagłego spadku energii. Podobnie działa kofeina, którą zawiera yerba mate, a także zielona herbata w proszku matcha.

Guayusa pozwala również zwiększyć swoją koncentrację, co wiąże się poniekąd ze wzrostem energii. Po spożyciu herbaty układ krwionośny zaczyna działać lepiej, co przekłada się na lepszy dopływ krwi do mózgu. Tym samym zaczyna on sprawniej pracować, a to daje użytkownikowi możliwość skuteczniejszego działania.

Herbata guayusa może zawierać także sporo antyoksydantów. Te związki, zwane również przeciwutleniaczami, zapobiegają uszkodzeniom i obumieraniu komórek. Naukowcy prowadzą aktualnie badania pod kątem obecności antyoksydantów i ich znaczenia w walce z rakiem czy innymi chorobami. Wśród nich można wymienić cukrzycę, otyłość, choroby serca, infekcje bakteryjne.

Czy guayusę można pić bez żadnych ograniczeń? Nie do końca

Z herbatą guayusa jest tak, jak z większością substancji na świecie. Nadmiar nie jest wskazany, bo, jak się mówi, co za dużo, to nie zdrowo. Na szczęście jednak potencjalne efekty uboczne nie są zbytnio szkodliwe dla zdrowia.

Rzecz, która może zastanawiać, to poziom kofeiny w herbacie. Zbyt duże dawki tego związku chemicznego mogą prowadzić do problemów z układem krwionośnym. Gwałtowne podnoszenie energii nie jest niczym dobrym, choć na szczęście guayusa uwalnia energię powoli i stopniowo. Wśród skutków ubocznych zbyt dużych dawek kofeiny wymienia się nerwowość, bezsenność i niepokój.

Wniosek z dostępnych badań jest jeden. Spożycie guayusy w moderowanych ilościach nie powinno wpływać negatywnie na stan zdrowia.

Rodzaje Guayusy

Przygotowanie herbaty guayusa i jej sposób użycia

Czy łatwo jest przygotować guayusę? Prawda jest taka, że zaparzyć ten rodzaj herbaty jest niezwykle łatwo. To z kolei przekłada się na znaczący wzrost popularności rośliny na świecie. Kraje zachodnie poznały ten rodzaj herbaty stosunkowo niedawno, choć bardzo szybko zaczął on stale gościć na ich stołach. Rewelacyjnie sprawdza się jako gorący napój, aczkolwiek niektórzy wolą spożywać guayusę w wersji schłodzonej. Jako ice tea guyausa świetnie sprawdza się w trakcie letnich upalnych dni.

Nie należy oczywiście zapominać, że ta południowoamerykańska herbata posiada w sobie kofeinę. Zawartość tego związku powoduje, iż nie powinno się pić naparu przed snem. Kofeina może bowiem powodować bezsenność i problemy z zasypianiem, które wynikają z podwyższonego ciśnienia i wyższej aktywności serca.

Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i przedstawić w jaki sposób można zaparzyć guayusę. Krok po kroku ceremonia parzenia herbaty powinna wyglądać następująco:

  1. Bierzemy 1 płaską łyżeczkę suszonych liści lub sproszkowanej formy guayusy. Jest to około 2 gramów produktu, który należy wsypać bezpośrednio na dno kubka. Można skorzystać z różnego rodzaju sitek do zaparzania herbaty, jeśli nie chce się mieć do czynienia ze zbędnymi fusami.
  2. Suche liście lub proszek zalewamy wrzącą wodą. Jej ilość powinna wynosić od około 200 do 250 ml.
  3. Pod przykryciem należy zaparzać napój herbaciany przez kolejnych 5 do 7 minut. Napar powinien osiągnąć właściwą intensywność koloru, smaku i mocy.
  4. Jeżeli korzystasz z sitka, na koniec zaparzania możesz je wyciągnąć. Osoby, które zalewają liście bezpośrednio, mogą pić herbatę przez metalową bombillę do yerba mate.

W tradycji plemion amazońskich istnieje rytuał parzenia guayusy. Towarzyszy mu wykorzystanie muzyki ludowej, zbudowanej na dźwiękach fletu kena, jak również skórzanych bębnów. Ceremonia zazwyczaj ma miejsce z samego rana, gdy członkowie plemion witają słońce. W trakcie rytuału szamani interpretują również sny z poprzedniej nocy. Jednocześnie, dzielą się z innymi swoimi przemyśleniami na temat życia w społeczności.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *